ورود/عضویت سبد خرید  

چرا زمانی که به استرس دچار میشویم تمایل ما به خوردن غذاهای ناسالم افزایش مییابد؟

بسیاری افراد در زمان دچار شدن به استرس برای بهبود وضع خود دوست دارند غذای مورد علاقه خود را بخورند تا برای لحاظاتی ذهن آنها آرام شود. مطالعات نشان داده است که همه افراد زمانی که استرس آنها به نقطه خاصی میرسد اینکار را انجام میدهند. اما چرا همه افراد برای کاهش استرس خود همین ترفند را بکار میگیرند؟
یکی از دلایلی که افراد در زمان دچار شدن به استرس شروع به خوردن غذا مینمایند، نیاز آنها به موادی است که برای آنها انرژی فراهم نماید. برای مثال کربوهیدراتها که میتوانند سریعا میزان انرژی بدن افراد را افزایش دهند، از جمله خوراکی هایی هستند که افراد در این مواقع به آنها روی میآورند. بدن و ذهن افراد برای مقابله با استرس و رنج ناشی از آن نیاز به انرژی دارد و این انرژی میتواند توسط کربوهیدراتها سریعا تامین گردد اما مصرف کربوهیدراتهای موجب ایجاد مقادیر عظیمی از انرژی میگردد که تمام آن استفاده نمیشود و از این رو بخش از آنها در بدن ذخیره میگردد. از طرف دیگر کربوهیدراتهای پیچیده نیز میتوانند تاثیرات آرامش بخشی برای افراد داشته باشند و میزان انرژی آزاد شده توسط آنها کاملا کنترل شده میباشد.
از دیگر دلایلی که موجب غذا خوردن افراد در هنگام استرس میشود این است که افراد میخواهند بدن خود را تغذیه نمایند، زیرا غذا خوردن نه تنها موجب ایجاد آرامش در برخی افراد میگردد و انرژی مورد نیاز آنها را فراهم میآورد، بلکه برای یکی از اصول اولیه مراقبتهای فیزیکی از بدن میباشد. مراقبتهای فیزیکی از بدن اصولی است که در کودکی در ما شکل میگیرد و زمانی که ما چنین مراقبت هایی را به خود ارائه میکنیم، احساس امنیت در ما افزایش مییابد. خوردن برخی غذاهای خاص موجب میشود ما به یاد مراقبتها و حمایتهای خانواده مان بیفتیم، در ما احساس آرامش ایجاد میکنند.
آماده کردن غذاها و میل کردن آنها نیز میتواند عاملی برای دور کردن ذهن ما از افکاری که موجب ایجاد استرس در آن شده اند باشد، در واقع انجام این کارها به ذهن شما این امکان را میدهد که برای مدتی استراحت کند و از لحاظ روحی احیا یا ریکاوری گردد. یکی از مشکلاتی که در غذا خوردنهای ناشی از استرس وجود دارد آن است که برخی افراد اجازه نمیدهند غذای مصرفی آنها ذهن آنها را از عامل استرس زا دور نماید و در حین غذا خوردن نیز به آن موضوع فکر میکنند. اگر افراد در حین غذا خوردنهای ناشی از استرس خود نیز دارئما به موضوعی که موجب شده به استرس دچار شوند فکر کنند نمیتوانند از مزایای غذا خوردن برای کاهش استرس خود بهره مند گردند.
خوردن غذا در چنین شرایطی عموما منجر به پر خوری در افراد میگردد، زیرا در چنین شرایطی افراد دقت نمیکنند که چه مقدار غذا میخورند، بلکه به دلیل آنکه آنها احساس آرامش مد نظر خود را در هنگام غذا خوردن به دست نمیآورند بیشتر و بیشتر غذا میخورند. اگر شما با دلایل هوس کردن ناگهانی و غریزی خود به خوردن غذاها و یا خوراکیهای خاص آشنایی داشته باشید شما میتوانید زمانی که این غذاها را هوس میکنید انتخابهای هوشمندانه تر و آگاهانه تری انجام دهید. احساسات و غرایز عواملی هستند که عموما بر اهداف و تصمیمات ما تاثیر میگذارند. اگر چه خوردن غذا در زمان استرس و فشارهای عصبی میتواند برای برخی افراد موجب ایجاد احساس آرامش موقتی گردد اما باید به خاطر داشته باشید که این مساله برای بسیاری از افراد تنها یک عامل وسوسه انگیز است که هیچ سودی نمیتواند برای آنها داشته باشد. شما میتوانید با داشتن شناخت دقیق از خودتان و اینکه چه کاری میتواند در شرایط استرس برای شما مفید تر باشد، در زمان استرس تصمیمات درست تری بگیرید.


Certified byشما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: