ورود/عضویت سبد خرید  
بیماریهای عجیب در مردان

بیماری های عجیب در مردان

family health

مبتلا شدن مردان به بیماری های زنانه

بسیاری از بیماری ها وجود دارند که اغلب افراد تصور میشود این بیماری ها تنها زنان را درگیر میکند، حال آنکه بسیاری از این بیماری ها هر روز بیشتر و بیشتر در میان مردان شایع میگردند. این مساله که یک بیماری بیشتر به یک جنسیت خاص (زنان یا مردان) گرایش دارد، امری طبیعی است، اما این بدان معنی نیست که اگر بخش عمده ای از کسانی که به یک بیماری مبتلا میشوند، یک جنسیت خاص هستند، این بیماری تنها مختص به همان جنسیت است.

مردان و زنان دارای ژن ها، آناتومی و هورمون های غالب متفاوتی هستند. این تفاوت ها نه تنها بر علائمی که در هنگام بیماری در این افراد ظاهر و عکس العمل هایی که بدن آنها به درمان های مشابه نشان میدهد، تاثیر میگذارد، بلکه موجب میشود که میزان حساسیت و مستعد بودن زنان و مردان به بیماری های مشابه نیز متفادت باشد. برخی از بیماری ها وجود دارند که به حدی در میان زنان شایع هستند و زنان را قربانی خود میکنند که افراد و حتی پزشکان فراموش میکنند که احتمال بروز این بیماری ها در مردان نیز وجود دارد و همه به این بیماری ها به چشم بیماری های مختص زنان نگاه میکنند.

دو نمونه از بیماری های بسیار شایع و حائز توجهی که به طرز چشمگیری در حال انتقال از جنس مونث به جنس مذکر میباشند، در این مقاله ذکر شده اند و هدف آگاه ساختن مردان از احتمال بروز این بیماری ها در آنهاست.

1- سرطان سینه

سرطان سینه عموما در میان زنان رایجتر است زیرا زنان نسبت به مردان از بافت سینه بزرگ تری برخوردارند، اما این بدان معنی نیست که بافت سینه در مردان وجود ندارد بلکه تنها حجم بافت سینه در مردان کوچک تر از زنان است. با وجود آنکه در حال حاظر تنها 1% از مبتلایان به سرطان سینه را مردان تشکیل میدهند، اما شیوع این بیماری در میان مردان روز به روز در حال افزایش است. از این رو تمامی راهکارها و توصیه هایی که پزشک به زنان برای جلوگیری از بروز سرطان سینه میدهد باید برای مردان نیز رعایت شود.

چرا مردان به سرطان سینه دچار می شوند؟

دلیل اصلی ایجاد سرطان سینه در مردان به خاطر هورمون هاست، بالا بودن سطح هورمون استروژن و پایین بودن سطح تستسترون در مردان نقش اصلی را در دچار شدن آنها به سرطان سینه بازی میکند. زیرا اغلب مردانی که با مشکل سرطان سینه مواجه میشوند مردانی هستند که دارای ناهنجاری هایی هستند که بیضه های آنها را درگیر میکند و موجب بروز مشکلاتی در باروری (قابلیت فرزند آوری) آنها میگردد. از این رو به نظر می آید که مانند زنان، در بروز سرطان سینه در مردان نیز هورمون استروژن اساسی ترین نقش را بازی میکند. تومورهای سینه در زنان میتوانند گیرنده استروژن مثبت باشند. گیرنده استروژن مثبت یعنی آنها دارای گیرنده هایی بر روی سطح سلول های خود بوده که گرایش زیادی به هورمون استروژن دارند. زمانی که استروژن درون این رسپتورها حبس میشود یا درون این رسپتورها قرار میگیرد، میتواند فرایند بروز و رشد نوع خاصی از سرطان سینه را تحریک و تشدید نماید. مکانیزم مشابهی با آنچه گفته شد نیز می تواند در مردانی که تومورهای آنها گیرنده استروژن مثبت هستند، وجود داشته باشد.

یک مکانیزم دیگر که میتواند در بروز سرطان سینه در مردان موثر باشد، در درون ژن ها نهفته است. به نظر میرسد که مرد ها از به ارث بردن ژن های تاثیر گذار در سرطان سینه (مانند BRCA1 و BRCA2 که عامل اصلی بروز سرطان سینه در بسیار از زنان است)، از والدین خود و همچنین انتقال آن به صورت ژنتیکی به فرزندان خود مستثنی نیستند.

چه عواملی ریسک بروز سرطان سینه در مردان را افزایش می دهد؟

 • سندرم کلنفلتر ( klinefelter's syndrome ) : سندرم کلنفلتر یک نوع بیماری ژنتیکی است که در آن مردان مبتلا به آن دارای یک کروموزوم X (کرومزوم زنانه) اضافی بوده و این امر باعث بالاتر بودن سطح استروژن و پایینتر بودن سطح تستسترون نسبت به حالت نرمال در بدن این مردان میشود.
 • سیروز کبدی: از آنجایی که کبد با فرایند های متابولیسم مربوط به هورمون های جنسی درگیر میباشد، آسیب دیدگی ها و تخریب های کبدی (مثلا عفونت ها و مصرف بیش از حد الکل) موجب افزایش سطح هورمون استروژن میگردد.
 • اضافه وزن: سلول های چربی هورمون های جنسی مردانه را به استروژن تبدیل می کند و از این رو میتوان گفت داشتن اضافه وزن و نداشتن فعالیت کافی میتواند موجب شود که استروژن در بدن مردان تولید شود.
 • ژنتیک: مردانی که در اعضای خانواده آنها زنانی وجود دارند که به سرطان سینه دچار شده اند و یا ژن سرطان سینه در آنها وجود داشته است، مخصوصا مردانی که تست BRCA آنها مثبت باشد، بیشتر در معرض بروز سرطان سینه قرار دارند.
 • قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ها: در برخی از بیماری ها افراد مجبورند برای تصویر برداری، بخش های مختلفی از بدنشان را در معرض تابش اشعه های دستگاه های تصویر برداری پزشکی قرار بدهند و یا از روش های درمانی که با استفاده از اشعه بیمار را درمان میکنند، استفاده نمایند. افرادی که در معرض تابش این اشعه ها قرار بگیرند شدیدا در معرض دچار شدن به سرطان سینه قرار دارند مخصوصا اگر این اشعه ها از ناحیه سینه فرد تابانیده شوند.

مردان برای پیشگیری از بروز سرطان سینه، باید چه کارهایی انجام دهند؟

مردانی که در اقوام آنها کسانی وجود دارند که به سرطان سینه مبتلا شده اند و سابقه خانوادگی این بیماری در خانواده آنها وجود دارد باید کاملا هشیار بوده و گوش به زنگ باشند. از این رو این افراد باید با انجام آزمایشات ژنتیک و تست های بررسی مستعد بودن به سرطان سینه وضعیت خود را بررسی نمایند.

علاوه بر این راهکارهای ساده دیگری نیز وجود دارد که این افراد میتوانند با انجام آنها ضریب اطمینان عدم ابتلا به سرطان سینه را در خودشان افزایش دهند.

مردان میتوانند خودشان یک ماه یکبار آزمون های شخصی مربوط به سرطان سینه را در خانه انجام دهند و بررسی کنند که آیا هیچ توده ای در سینه آنها ایجاد نشده است و یا هیچ تغییری در بافت سینه آنها ایجاد نشده باشد. انجام این کار در هنگام دوش گرفتن و در زیر دوش می تواند ساده تر باشد. در انجام این بررسی ها مردان باید به دنبال موارد زیر باشند:

 • غده، توده، محل های متورم و بیرون زده و یا هر چیزی که دست آنها در هنگام انجام بررسی ها با آن برخورد نماید و غیر عادی باشد، علاوه بر سطح سینه مردان باید زیر بغل خود را نیز مورد بررسی قرار دهند.
 • فرورفتگی در نوک سینه (برگشتن نوک سینه به داخل و از بین رفتن حالت برجستگی آن)، چروک شدن و در هم شدن آن و همچنین دندانه دندانه شدن نوک سینه
 • خارج شدن خون یا ترشحات مختلف از نوک سینه
 • قرمز شدن، پوسته پوسته شدن و خارش در نوک سینه

مانند زنان سرطان سینه در مردان نیز میتواند خوش خیم یا بدخیم باشد و درواقع میتواند شرایطی مشابه سرطان سینه در سینه آنها ایجاد گردد که به هیچ وجه سرطانی و خطرناک نباشد برای مثال ممکن است بزرگی سینه در اثر گاینکوماستیا (gynecomastia) در مردان رخ دهد که این شرایط علی رغم آنکه شبیه به سرطان سینه بوده اما تنها موجب بزرگ شدن سینه می گردد و عوارض دیگری ندارد.

روش های درمانی و مراقبتی سرطان سینه در مردان نیز وجود دارد و این این امکانات و مراقبت ها به همان قوت و کیفیت خدماتی است که به زنان دچار شده به این مشکل ارائه میگردد. برای تشخیص سرطان سینه در مردان از ماموگرافی، تصویر برداری های التراسونیک و بیوپسی استفاده میگردد. روشهای درمانی سرطان سینه در مردان شامل شیمی درمانی، پرتو درمانی و انجام عمل جراحی میباشد.

2- لوپوس اریتماتوز سیستمیک در مردان

بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک نیز مانند سرطان سینه، در زنان، شایعتر از مردان است. نسبت تعداد زنانی که به لوپوس اریتماتوز سیستمیک دچار می شوند به مردانی که به این بیماری مبتلا میگردند 9 به 1 است. اما این بدان معنی نیست که این بیماری مختص زنان است.

لوپوس اریتماتوز سیستمیک یک بیماری خود ایمنی است که علائم آن در سراسر بدن پخش میشود. بیماری های خود ایمنی زمانی ایجاد میشوند که سیستم ایمنی طبیعی بدن بجای مبارزه با مهاجمان مانند ویروس ها و باکتریها به بافت های خود بدن آسیب وارد کند. درواقع دستور العمل های اشتباهی برای آنتی بادی ها که در مرکز این حمله به عنوان سلول های ایمنی عمل میکنند فرستاده میشود. آنتی بادی هایی که در بیماری لوتوس به بدن خود شخص حمله میکنند (به عنوان اتو آنتی بادی ها شناخته میشوند)، به سلول های موجود در مفاصل، پوست، کلیه ها، شش ها، قلب و رگ های خونی حمله میکنند. دلیل این امر هنوز ناشناخته است و توجیح دقیقی برای آن وجود ندارد اما بسیاری از محققان معتقدند که این مساله در اثر شرایط خاص محیطی و شرایط درمانی و پزشکی خاص در افراد ایجاد میگردد.

چرا مردان به لوپوس اریتماتوز سیستمیک دچار می شوند؟

برای توضیح دلیل بروز بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک در مردان نیز باید آن را بر اساس تفاوت های مربوط به جنسیت و هورمون ها و ژن ها در مردان و زنان توجیح نمود اما در بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک دلایل و توجیه های موجود به اندازه توجیه های موجود برای سرطان سینه واضح و آشکار نمی باشند. مردانی که به لوپوس اریتماتوز سیستمیک دچار می گردند دارای اختلالاتی در سطح هورمون های مثل استروژن و تستسترون نمی باشند. با این حال هنوز مشخص نیست که دلیل اصلی این مشکل چه می باشد. مردان مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک ممکن است متابولیسم های مربوط به استروژن در آنها متفاوت باشد و این امر موجب شود که این افراد بیشتر مستعد دچار شدن به انواع بیماری های مختلف باشند.

چه کار هایی خطر بروز بیماری لوپوس اریتماتوز سیستمیک را در مردان افزایش می دهد؟

عواملی که ریسک بروز این بیماری در مردان را افزایش می دهد مشابه عوامل افزایش دهنده ریسک این بیماری در زنان است.

 • اشعه ماورای بنفش از خورشید و دیگر منابع
 • داروهای خاص مثل آنتی بیوتیک هایی که موجب حساسیت پوست نسبت به نور خورشید میشوند
 • بیماری های باکتریایی و یا عفونت های ویروسی مثل سرما خوردگی و یا گلو درد
 • فشار ها و استرس های بدنی یا احساسی مثل بارداری، تروما، یا عمل های جراحی

برای پیشگیری از این بیماری مردان چه کاری باید انجام دهند؟

با وجود آنکه مردان هم در هنگام دچار شدن به این بیماری علائم مشابهی (علائمی مشابه بلا آنچه زنان در هنگام دچار شدن به این بیماری دارند) دارند اما مردان کمتر به این مساله توجه می کنند و کمتر محتمل است که مردان علائم خود را به پزشک اطلاع دهند، که این امر موجب می شود شناسایی این بیماری در اغلب مردان با تاخیر انجام شود و خرابی های ایجاد شده در بدن در مدت طولانی (تا زمان مراجعه فرد به پزشک و تشخیص داده شدن بیماری وی) بیشتر باشد. اتو آنتی بادی های تولید شده در بدن در اثر این بیماری موجب التهابات و آسیبهای گسترده در بخش های مختلف بدن میشود و بدن علائمی را بر حسب محل شکل گیری حمله ایجاد مینماید. البته ممکن است فردی به بسیاری از این علائم دچار شود و باز هم به بیماری لوپوس دچار نشده باشد، درواقع بیماری لوپوس توجیه قانع کننده ای برای بسیاری از این علائم در بدن یک فرد نمی باشد اما این بدان معنی نیست که مردان به دلیل جنسیت خود می توانند این علائم را نادیده بگیرند. باید به خاطر داشته باشید که آسیب های وارد شده به مردان در اثر بروز این بیماری نسبت به زنان بسیار بیشتر و شدید تر می باشد از این رو حتی مردان باید بیشتر از زنان مواظب بروز علائم این بیماری در خود باشند.

در زیر برخی از علائم مشترک لوپوس در مردان و زنان آورده شده است:

 • ورم و درد مفاصل
 • ضعف مفاصل
 • خستگی و کوفتگی بیش از حد
 • تب بی دلیل
 • تغییرات پوستی غیر طبیعی
 • ورم ریه ها و درد قفسه سینه در هنگام تنفس
 • ریزش موها
 • مشکلات قلبی و ریوی
 • ایجاد زخم هایی در بینی و دهان
 • پف کردگی چشم ها
 • ورم پاها
 • ارغوانی شدن انگشتان یا سر انگشتان در هنگام سرد شدن هوا
 • علائم پوستی قرمزرنگ و پروانه ای شکل که تمام سطح گونه ها، بینی و نواحی از گردن را درگیر میکند

با وجود آنکه یک آزمایش مشخص برای تشخیص این بیماری وجود ندارد، ترکیبی از آزمایشات مختلف و همچنین بیوپسی بافت های درگیر میتواند وجود یا عدم وجود لوپوس را در بدن یک بیمار شناسایی نماید. یکی از روشهای درمانی این بیماری درمان با استفاده از استروئید ها است، اما راهکارهای موثر دیگری نیز برای درمان این بیماری وجود دارند که انتخاب آنها بر اساس محلی از بدن که تحت حمله این بیماری قرار گرفته است و نوع آن انتخاب میگردند. درمان این بیماری بیشتر متمرکز بر التیام درد ها و التهاب های ایجاد شده در بدن میباشد.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: