ورود/عضویت سبد خرید  
تست تشخیص آلرژی

حساسیت دارید یا نه ؟ ! ؟

ALLERGY

تست های تشخیص آلرژی:

برای اینکه تشخیص دهید که آیا آلرژی یا حساسیت داریم بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اما پزشکان چطور تشخیص می دهند که آیا شما دچار حساسیت به چیزی هستید یا خیر؟ سوالاتی که از شما می پرسند چه سوالاتی است؟ برای تشخیص آلرژی معمولا سه تست مهم وجود دارد.

  • تست پوست
  • تست خون
  • تست آلرژی به غذا

اگر حالت خارش دارید، از چشمانتان آب می آید، آبریزش بینی دارین ممکن است سرماخورده باشید. اما اگر شما تنها به خاطر اینکه از منزل بیرون می روید، نزدیک حیوانات هستید و یا غذاهای خاصی را مصرف کرده اید دچار این علائم می شوید، احتمالا حساسیت دارید. خیلی خوب است که بدانید به چه چیزی آلرژی دارید تا با دوری از آنها دچار علائم آزاردهنده ان نشوید.

اگر فکر می کنید که حساسیت دارید باید پیش یک متخصص آلرژی بروید و احتمالا متخصص آلرژی از شما سوالاتی در مورد اینکه آیا در خانواده شما کسی حساسیت به چیزی دارد یا خیر؟ علاوه بر این متخصص آلرژی برای اینکه اطمینان پیدا کند چند تست را انجام خواهد داد.

تست حساسیت پوست (Skin Test):

رایج ترین تست برای تشخیص آلرژی تست پوست است. دلیل این امر هم این است که این تست سریعترین و البته دقیقترین تست تشخیص حساسیت است. اصلیترین تست پوست، تست خراش (scratch test) نام دارد. دکتر یا پرستار یک قطره از ماده آلرژی زا را بر روی پوست (در قسمت داخلی دست یا در قسمت پشت بدن) می ریزد. آلرژن هایی که معمولا استفاده می کنند، گرد گیاهان، برخی قارچ ها، مو یا خزه حیوانات، برخی غذاها و یا برخی داروها است. سپس با ایجاد یک خراش خیلی کوچک بر روی پوست باعث می شوند تا آلرژن ها به زیر پوست نفوذ کنند. این خراش باعث نمی شود که دست یا پشتتان خون بیاید، درد هم ندارد اما احساسش خواهید کرد. برخی از دکترها هم از سوزن برای این کار استفاده می کنند.

اگر شما داروهای خاصی مصرف می کنید و یا پوستتان خیلی حساس باشد، دکتر از تست خون برای تشخیص حساسیت استفاده می کند. یک نمونه از خون شما برای لابراتوار ارسال می شود و پس از چند روز جوابش مشخص خواهد شد. این تست معمولا گرانتر از تست پوست است.

تست خون (blood test):

اگر شما داروهای خاصی مصرف می کنید و یا پوستتان خیلی حساس باشد، دکتر از تست خون برای تشخیص حساسیت استفاده می کند. یک نمونه از خون شما برای لابراتوار ارسال می شود و پس از چند روز جوابش مشخص خواهد شد. این تست معمولا گرانتر از تست پوست است.

تست حساسیت به غذا:

در این تست که به تست رژیم حذف (elimination diet) معروف است، دکتر از شما خواهد خواست یکسری از غذاهایی که فکر می کند به آن آلرژی دارید را از رژیم غذایی خودتان حذف کنید تا پس از چند هفته (2 الی 4 هفته) تأثیر آن را در شما ببیند. اگر در این مدت علائم حساسیت زا ظاهر نشد دکتر مجددا از شما خواهد خواست که مصرف این غذاها را شروع کرده و مجددا بررسی می کند که آیا علائم حساسیت زا برگشته اند یا خیر. اگر علائم برگشت احتمالا شما به یکی از این خوراکی ها حساسیت دارید.

تست دیگر غذا که البته تستی است که باید حتما زیر نظر متخصص انجام گیرد، چالش غذایی (oral food challenge) است. در این تست دکتر به شما مقدار کمی از غذایی که فکر می کند به آن آلرژی دارید می دهد و اگر با خوردن آن واکنشی دیده نشد، مقدارش را بیشتر می کند. هر جایی که واکنش آلرژی زا شروع شد، دکتر تست را قطع خواهد کرد. علائم رایج این تست کهیر یا احساس سوزش است. اگر این اتفاق بیافتد به شما دارویی خواهد داد که علائم را به سرعت از بین می برد. اگر اتفاقی نیافتد این غذا از بین غذاهای مشکوک به آلرژی حذف خواهد شد.

خطرات تست های آلرژی:

خطر اصلی برای تست های پوستی واکنش آلرژیک شدیدی است که آنافیلاکسی نام دارد. علائم این واکنش شامل موارد زیر است: خارش، ویز ( ناله ی تنفسی)، تورم صورت یا کل بدن، مشکلات تنفسی، افت فشار خون که ممکن است شوک بدهد. واکنش آنافیلاکتیک می تواند کشنده باشد و نیاز به مداخله ی اورژانسی است.

اگر در زمان استفاده از تست های پوستی، درد یا خارش شدیدی در زیر هر کدام از برچسب ها داشتید، آن را بردارید و فورا به پزشک اطلاع دهید.


تأیید شده توسط دکتر وب


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: