ورود/عضویت سبد خرید  
تست تشخیص نوع بیخوابی

تشخیص نوع بیخوابی . . .

Sleep

بی خوابی شما از کدام نوع است؟

بیخوابی یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی است که برخی ها با آن روبرو هستند. برای یافتن راه حل بیخوابی ابتدا می بایست تشخیص داد دچار چه نوع بیخوابی هستید؟ به همین منظور یک تست ساده برای تشخیص نوع بیخوابی طراحی شده است.

تست تشخیص نوع بیخوابی:

برای تشخیص نوع بیخوابی خود از این تست استفاده کنید و سپس یاد بگیرید که چطور با آن مقابله کنید.

سوال اول: در هفته، چند شب دچار مشکل به خواب نرفتن می شوید؟

  • الف) کمتر از سه شب در هفته
  • ب) بیشتر از سه شب در هفته

اگر شما 3 شب یا بیشتر در هفته مشکل بی خوابی دارید، ممکن است دچار حمله بیخوابی یا بیخوابی گذرا (onset insomnia) شده باشید که معمولا به دلیل وجود استرس فعال می شود. برای مبارزه با این نوع بیخوابی سعی کنید که برخی عادات استرس زدا و آرامش بخش به عادات روزانه قبل از خواب خود اضافه کنید. مثلا می توانید قبل از خواب یک دوش بگیرید، لباس راحتی برای خواب بپوشید، مطالعه کنید و یا از طب فشاری (acupressure) که نوعی ماساژ آسیایی محسوب می شود، استفاده کنید. دکتر دانیل هسو (Dr. Daniel Hsu) متخصص طب فشاری توصیه می کند که قبل از خواب، انگشت اشاره و میانی خود را در ناحیه پشت گوش در قسمتی که محل اتصال جمجمه به گردن است، قرار داده و به مدت 10 الی 20 ثانیه فشار دهید. این تکنیک طب فشاری باعث فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک شده و می تواند به ریلکس شدن و در نتیجه احساس خواب آلودگی کمک کند.

سوال دوم: در هفته، چند مرتبه قبل از اینکه زنگ ساعتتان به صدا در آید بیدار می شوید و بعد دوباره نمی توانید بخوابید؟

  • الف) کمتر از سه بار در هفته
  • ب) بیشتر از سه بار در هفته

اگر شما بیش از 3 بار در هفته قبل از اینکه ساعتتان زنگ بخورد بیدار می شوید و دیگر نمی توانید بخوابید، شما دچار بیخوابی زود بیداری (early awakening insomnia) شده اید. دلیل این نوع بیخوابی می تواند افسردگی باشد. اگر شما احساس می کنید دچار افسردگی شده اید حتما به یک متخصص مراجعه کنید. اگر اینطور نیست، دکتر هافینگتن (Huffington) این کارها را توصیه می کند. قبل از خواب یک لیست از 3 چیزی که از داشتنش بیشترین خوشحالی را دارید و از خدا بابتش سپاسگزار هستید تهیه کنید. اگر از خواب هم پریدید سعی کنید با انجام یکسری حرکات مدیتیشن مجددا به خواب بروید.

سوال سوم: چند مرتبه در هفته اتفاق می افتد که چند ساعت پس از اینکه به خواب رفتید بیدار شوید؟ برای اغلب افراد این ساعت چیزی است بین ساعت 1 الی 3 بامداد.

  • الف) کمتر از سه بار در هفته
  • ب) بیشتر از سه بار در هفته

اگر بیشر از سه بار در هفته یکی دو ساعت پس از اینکه میخوابید بیدار می شوید، شما به بیخوابی نوع نگهداشت خواب (sleep maintenance insomnia) دچار هستید. این نوع بیخوابی ممکن است ناشی از ریفلاکس معده باشد. راه حل این نوع بیخوابی تغییر وضعیت خوابتان است. به جای اینکه به راستتان بخوابید به چپ بخوابید. خوابیدن به سمت چپ باعث می شود تا مسیر بین مری و شکم کوچک شده و حرکت اسید به سمت بالا مختل شود.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: