ورود/عضویت سبد خرید  
ادرار شما باید چه رنگی باشد؟

راهنمای رنگ ادرار

family health

سرنخ های مهم ادرار از سلامت داخلی بدن . . .

آیا میدانید هر بار که ادرار میکنید، ادرار شما میتواند سرنخ های مهمی در مورد سلامتی شما در خود داشته باشد؟ متخصص اورولوژی، جیمیسون جفی ( Jamison Jaffe )، اعتقاد دارد که سلامت ترین رنگ برای ادرار حالت بی رنگ آن است. این نشان میدهد که سطح آب بدن در حالت مناسبی قرار دارد. اما اگر رنگ ادرار شما اندکی کدر و یا زرد کمرنگ باشد، نشاندهنده مشکلی در بدن شما است. در اینجا یک راهنمای رنگی به شما ارائه میشود تا دریابید که رنگ ادرار شما میتواند چه معانی داشته و شما در قبال آن، باید چه کارهایی انجام دهید.

اگر رنگ ادرار شما کدر است....

ممکن است در بدن شما عفونتی وجود داشته باشد. باکتری های ناشی از عفونت مجاری ادراری میتواند دلیل رنگ کدر ادرار شما باشد. اگر احساس میکنید که مجاری ادرار شما دچار عفونت شده اند، بهتر است به یک پزشک اورولوژیست مراجعه کنید. دکتر جفی هشدار میدهد که عفونت مجاری ادراری به خودی خود برطرف نمیشود و اگرچه درمان های بدون تجویز پزشک میتواند علائم بیماری را برطرف کنند، اما عفونت را از بین نخواهد برد. برای برطرف شدن عفونت مجاری ادراری حتما باید به پزشک مراجعه شود.

اگر رنگ ادرار نارنجی تیره و یا قهوه ای تیره است...

بهتر است بیشتر آب بنوشید. هنگامی که سطح آب بدن شما پایین است، کلیه های شما تلاش میکنند تا آنجایی که میتوانند آب بدن را ذخیره کنند. بنابراین رنگ ادرار تیره تر خواهد شد و غلظت آن افزایش خواهد یافت. ادرار همچنین ممکن است بوی شدیدی داشته باشد. بیماری های کبدی و عفونت های مجاری ادراری نیز میتوانند موجب این تغییر رنگ ها بشوند. بنابراین اگر مشکل برای شما مشخص نیست، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگر رنگ ادرار آبی یا سبز است ...

به آنچه خورده اید توجه کنید. رنگ های عجیب و غریب میتواند به دلیل رنگ خاص غذای شما باشد. اگر مشکل را در وعده های غذایی نیافتید، بهتر است داروهایتان را بررس کنید. رنگ های موجود در قرص ها میتوانند به ادرار منتقل شوند. اگر رنگ ادرار شما سبز یا آبی است، بهتر است هشدار بر روی داروهایتان را مطالعه کرده تا ببینید که آیا تغییر رنگ ادرار یکی از عوارض مصرف آن دارو برشمرده شده است یا خیر. اگر اینچنین نبود، بهتر است پزشکتان را در جریان این تغییر رنگ ها قرار دهید.

اگر ادرار شما صورتی یا متمایل به قرمز است ...

همین الان یک وقت ملاقات با دکتر بگیرید: قرمز بودن رنگ ادرار مساله بسیار نگران کننده ای است. البته متمایل بودن رنگ ادرار به رنگ صورتی در برخی از مواقع به دلیل فعالیت های شدید و پر تکاپوی ورزشی، اثرات جانبی داروهای مصرفی، سنگ کلیه، عفونت مجاری ادرار و برخی مسائل نه چندان خطرناک دیگر است. در برخی از مواقع این مساله میتواند حاکی از بروز یک مشکل اساسی و جدی برای سلامت شما باشد. هرگونه سرخی در ادرار و یا وجود خون در آن باید با پزشک در میان گذاشته شود و با دقت بسیاری مورد بررسی قرار گیرد، زیرا این مساله می تواند در اثر مشکل سرطان مثانه و مشکلات شدید و وخیم اورورلوژی باشد.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: