ورود/عضویت سبد خرید  
ساختار مو

مو از نمایی نزدیکتر

hair care

با شناخت ساختار مو علل ضایعات مو را بشناسید:

ساختار مو بسیار ساده است اما فرآیندهای مهمی در عملکرد آن اتفاق می افتد. مو از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده است. فولیکول مو (follicle) هر کدام از موها را به پوست سر متصل می نماید. پایه های فولیکول مو از قسمتی تشکیل شده است که به آن پیاز مو (hair bulb) می گویند. در قسمت پیاز مو سلول های زنده رشد و تکثیر پیدا می کنند و به تدریج ساقه ی مو را می سازند. عروق خونی موجب تقویت سلول های موجود در پیاز مو می شوند و هورمون های مورد نیاز برای رشد و شکل دهی ساختار مو را به پیاز مو می رسانند.

رشد مو در یک فرآیند سه مرحله ای اتفاق می افتد:

 • فاز آناژن (Anagen) یا فاز رشد : در این مرحله اکثر موها به طور دائم رشد می کنند. هر کدام از موها چندین سال در این فاز می مانند.
 • فاز کاتاژن (Catagen) یا فاز انتقال :در این مرحله طی چند هفته، رشد موها کند می گردد و فولیکول مو شروع به کوچک شدن و چروک شدن می کند.
 • فاز تلوژن (Telogen) با فاز استراحت :در این مرحله طی چند ماه رشد مو به طور کامل متوقف شده و مو از فولیکول به طور کامل جدا می شود. در این هنگام موی جدید وارد فاز رشد شده و موی قدیمی را به بیرون از فولیکول هدایت می کند.

موها در افراد مختلف با سرعت و آهنگ متفاوتی رشد می کنند. متوسط رشد موها در هر ماه به انداره 1.5 تا 2.5 سانتی متر در ماه می باشد. رنگ مو توسط سلول های رنگدانه ای مو شکل می گیرد. سلول های رنگدانه ای در فولیکول مو ملانین (melanin) تولید می کنند. با افزایش سن، سلول های تولید کننده ی رنگدانه مو می میرند و موها به خاکستری و سفید متمایل می شوند.

اختلالات مو

 • کچلی موضعی مو (Alopecia areata): این اختلال به شکلی است که یک ناحیه از موها به طور دسته جمعی از روی پوست سر، ریزش می کنند. علت این اختلال هنوز کشف نشده است. در این اختلال معمولا مو ها مجددا در آن ناحیه شروع به رشد می کنند.
 • طاسی های مردانه :این حالت شایع ترین مدل ریزش مو در مردان است. طاسی مردانه معمولا یا عقب سر را درگیر میکند یا در قسمت بالایی سر ریزش ها اتفاق می افتند. البته در برخی از مردان هر دو ناحیه با هم دچار ریزش مو میشوند.
 • طاسی های زنانه :در زنان بر خلاف مردان، ریزش مو به طور یکنواخت در تمامی نواحی اتفاق می افتد. کاهش حجم موها معمولا در نواحی بالایی سر بیشتر است اما این ریزش به ندرت همانند مردان به طاسی سر منجر می شود.
 • پوسته شدن سر (Seborrheic dermatitis) :این عارضه خود را به صورت التهاب خفیف در پوست سر نشان میدهد و موجب پوسته پوسته شدن لایه ی بالایی پوست سر می شود که ممکن است با خارش همراه باشد. این عارضه ممکن است گوش ها و صورت را نیز درگیر کند.
 • عفونت های قارچی Tinea capitis (کرم قارچی) :در این عارضه یک عفونت قارچی در پوست سر است که موجب از دست رفتن موها در یک ناحیه از سر می شود. اگرچه این عارضه به شکل حلقه ای در سر مشاهده می شود اما هیچ کرمی (worm) در این اختلال مشاهده نشده است.
 • کندن مو (Trichotillomania) :یک اختلال روانی است که در آن فرد به صورت ناخودآگاه شروع به کندن موهای ناحیه هایی مانند ابرو، سر و موهای پوست بدن می نماید. این عارضه به مرور موجب از دست رفتن موها در یک ناحیه ی محسوس می شود. علت این اختلال هنوز یافت نشده است.
 • شپش سر : شپش حشره ی بسیار کوچکی است که در پوست سر زندگی می کند و از خون تغذیه می نماید. کودکان پیش دبستانی و همچنین نونهالان بیشترین کسانی هستند که در معرض شپش قرار می گیرند. همچنین افرادی که با کودکان سر و کار دارند ممکن است دچار شپش شوند. شپش تنها از طریق تماس های نزدیک منتقل می شود.
 • کم پشت شدن موها (Telogen effluvium) : یک یا دو ماه پس از یک شوک (مانند، یک عمل جراحی، به دنیا آوردن نوزاد یا استرس شدید) ممکن است موها در تکه های بسیار بزرگ دچار ریزش شوند. به طور معمول پس از این نوع ریزش، موهای جدید در آن ناحیه شروع به رشد می کنند.
 • آلوپسی پس از زایمان (Postpartum alopecia) :ریزش مو پس از زایمان یکی از مدل های Telogen effluvium است و معمولا بدون نیاز به درمان موای جدید در آن ناحیه شروع به رشد می نمایند.
 • فولیکولیت (Folliculitis) :در این عارضه عفونت موجب التهاب فولیکول های مو می شود. Staphylococcus aureus نام باکتری است که اغلب موجب بروز بیماری فولیکولیت می شود. آکنه یکی از انواع فولیکولیت است که به علت عفونت و التهاب ایجاد می شود. عفونت ها ممکن است بر اثر وجود باکتری آکنه یعنی Propionibacterium شکل بدتری به خود بگیرند.
 • رشد سنگریزه ای Piedra (trichomycosis nodularis) :این عارضه یک عفونت قارچی در ساقه ی مو است. این عارضه به صورت گره های سخت قارچی در ساقه ی موها دیده می شود که گاهی اوقات می تواند موجب ریزش موها شود.
 • پر مویی (Hirsutism) :عارضه ای است که در آن زنان همانند مردان، در نواحی مختلف (مانند موهای صورت) شاهد رشد مو خواهند بود. افزایش تستوسترون ناشی از برخی مراقبت های دارویی می تواند موجب پرمویی در زنان شود.

آزمایش مو

 • آزمایش DNA مو : فولیکول های مو دارای DNA هستند؛ از موها می توان به عنوان یک مدرک در تعیین وراثت، اصل و نسب و همچنین در هنگام بروز جرائم استفاده کرد.
 • تست دارویی مو : بسیاری از داروها و یا ترکیبات شکسته ی آنها، در نهایت جذب موها می شوند. با یک نمونه گیری از مو و آزمایش آن می توان به داروهایی که فرد اخیرا مصرف کرده است پی برد.
 • تجزیه و تحلیل موها : می توان با انجام آزمایشاتی بر روی مو، وجود مواد سمی همانند جیوه و سرب را بررسی نمود. این تست ها به دلیل دشواری تفسیر و همچنین بی ثباتی داده ها دچار محدودیت هایی می باشد و به طور فراگیر انجام نمی شود.

درمان های مو

 • مینوکسیدیل (Minoxidil): این دارو بر روی پوست سر قرار داده می شود و اگر به طور روزانه استعمال شود در بسیاری از افراد می تواند از ریزش موها جلوگیری نماید.
 • فیناستراید Finasteride (Propecia) :این دارو توسط مردان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو بصورت قرص تهیه شده و به صورت روزانه مصرف می شود. این دارو می تواند ریزش مو را تا حد زیادی متوقف نماید.
 • کاشت مو : انجام جراحی به منظور حذف پوست و مو از پوست سر و پیوند گروهی از فولیکول های مو به آن ناحیه، فرآیندی است که با نام کاشت مو شناخته می شود.
 • الکترولیز مو : در این فرآیند جریان الکتریکی توسط یک سوزن که به داخل فولیکول هدایت شده، جریان الکتریکی به ریشه ی مو اعمال می شود. این جریان موجب مرگ فولیکول شده و از رشد مو جلوگیری می نماید.
 • حذف مو با لیزر : در این فرآیند نور لیزر به سلول های فولیکول مو تابانده می شود و در نتیجه انرژی بالای لیزر موجب نابودی سلول های آن ناحیه می گردد. بنابراین رشد مو در آن ناحیه متوقف می شود.

تأیید شده توسط دکتر وب


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: