ورود/عضویت سبد خرید  
ذهن پریشانتان را کنترل کنید

افکار پریشان را کنترل کنید

Sleep

چطور ذهنمان را از افکار پریشان به هنگام خواب رها کنیم؟

تحقیقات نشان داده است که یکی از علل اصلی بیخوابی داشتن ذهن پریشان است. ذهنی که به هنگام خواب از هر گوشه و کناری خاطره های روز گذشته یا دغدغه های آینده را مرور می کند. رفع این مشکل می تواند خیلی ساده باشد. از آنجا که احتمالا عادات روزانه شما باعث ایجاد این مشکل شده است لذا می توان با انجام تغییراتی کوچک در این عادات یک خواب راحتتر در شب داشته باشید.

توصیه اول: یک دفترچه نگرانی ها درست کنید.

در حالیکه داشتن یک لیست انجام کارها می تواند در نظم دهی به کارهای روزانه بسیار موثر باشد، اما می تواند باعث ایجاد استرس ناخواسته در فرد شود. کارها و اهداف ناتمام روز می تواند باعث ناراحتی و پریشانی ذهن شود.

درست کردن یک دفترچه نگرانی ها کار بسیار ساده ای است. فقط کافی است کمی قبل از اینکه به خواب بروید، 10 الی 15 دقیقه در روز، خودکار خودتان را روی کاغذ بگذارید و نگرانی هایتان را بنویسید. هر دو هفته یکبار، به دفترچه تان نگاهی بکنید و ببینید واقعا چقدر از این نگرانی هایتان به حقیقت پیوسته است. این روش درمانی، کمک می کند تا از سویی ذهنتان آرام شده و از سوی دیگر تصورتان از نگرانی هایتان را به چالش بکشد. به چالش کشیده شدن نگرانی هایتان توسط ذهن به نوبه خود باعث ایجاد افکار مثبت در ذهن می شود.

توصیه دوم: به هنگام شب به جنگ نور بروید.

اگر افکار مختلف هرشب به سراغتان می آید، نباید خودتان آنها را پرورش دهید. شما با نگاه نکردن به صفحه موبایل، تبلت و کامپیوترتان به هنگام شب، نباید اجازه بدهید تا سبک زندگی شلوغتان به موقع خوابتان راه یابد. ملاتونین هورمونی است در بدن که وظیفه تنظیم ساعت خواب در بدن را به عهده دارد. ترشح این هورمون در بدن است که در هنگام شب به مغز می گوید هم اکنون ساعت خواب است. وقتی شما در شب در معرض نور قرار گیرید بدن فکر می کند که هنوز روز بوده و برای خواب زود است. در این شرایط بدن ملاتونین ترشح نمی کند و لذا با وجود اینکه شما خسته اید ولی ذهنتان آمادگی خاموشی ندارد.

اگر شما علاقه به خواندن در شب دارید، سعی کنید به روش قدیمی این کار را انجام دهید و از تبلت یا موبایل یا کامپیوتر برای اینکار استفاده نکنید. علاوه بر این سعی کنید حداقل یک ساعت قبل از خوابتان دستگاه های الکترونیک خودتان را خاموش کنید.

توصیه سوم: از مکمل هایی استفاده کنید که ملاتونین دارند.

اگر شما به مدت یک هفته است که دیر میخوابید یا کل شب را بیدار می مانید و دیگر نمی توانید به حالت نرمال برگردید، از مکمل هایی استفاده کنید که ملاتونین دارند. ممکن است شما همانند کسانی که سفرهای بین المللی زیادی دارند یا کسانیکه در شیفت شب کار می کنند، سیکل خوابتان به هم خورده باشد. ملاتونین کمک می کند که سیکل فعلیتان به سیکل طبیعی باز گردد. افراد سالخورده نیز که دچار برخی عارضه های بیخوابی هستند می توانند از ملاتونین برای رفع این عارضه استفاده کنند. 


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: