ورود/عضویت سبد خرید  
شش راه سریع به خواب رفتن

6 راه زود به خواب رفتن . . .

Sleep

چطور بدون مصرف قرص خواب آور به خواب برویم؟

خواب یکی از اساسی ترین نیازهای بدن برای سالم ماندن است. اگر شما در خوابیدن مشکل دارید یک راه بسیار مناسب تغییر سبک زندگی است. دکتر مایکل بریوس (Dr. Michael Breus) و دکتر کامیلو روئیز (Dr. Camilo Ruiz) متخصصین روانپزشکی برخی توصیه ها جهت خوابیدن بدون استفاده از قرص را ارائه کرده اند.

توصیه اول: یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک ضرب المثل قدیمی انگلیسی است که می گوید "شما همان چیزی هستید که می خورید". مصرف غذاهای متنوع مثل میوه های تازه، سبزیجات و پروتئین مثل ماهی یا گوشت، می تواند بر تمامی جنبه های فیزیکی و روانی فرد تأثیرگذار باشد. مصرف این مواد به تولید طبیعی ماده ملاتونین (melatonin) که هورمون تنظیم شبانه روز است، کمک بسیاری می کند. به گفته دکتر بریوس مصرف کربوهیدرات ها، غذاهای سرشار از امگا 3، میوه های تازه مثل کیوی و گیلاس دارای ملاتونین هستند. دکتر روئیز نیز توصیه می کند که از غذاهایی که باعث سوزش سر معده و اسید معده می شوند، پرهیز کنید. علاوه بر این توصیه می کند که دو ساعت قبل از خوابیدن چیزی نخورید.

توصیه دوم: نوشیدنی های خودتان را درست انتخاب کنید.

علاوه بر اینکه نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه و نوشابه های گازدار را حذف می کنید، باید میزان مصرف نوشیدنی های الکلی را نیز به حداقل برسانید. با وجود اینکه چند لیوان آبجو می تواند یک حس خواب آلودگی ایجاد کند اما زمانیکه کبد متوجه حضور الکل شود و بخواهد آن را دفع کند یک حس بیخوابی پیدا خواهید کرد. به جای این نوشیدنی ها سعی کنید نوشیدنی های سالم مثل دمنوش های میوه ای و آب میوه های طبیعی استفاده کنید. دکتر بریوس چای موز را که از ترکیب پوست و میوه موز به دست می آید را توصیه می کند. موز سرشار از منیزیم است که ماده اصلی جنگنده با خستگی در بدن محسوب می شود. سعی کنید برای تولید چای موز از موزهای ارگانیک که سم ندارند استفاده کنید.

توصیه سوم: یک دفترچه خواب نگه داشته باشید.

آیا شما هر شب سر یک ساعت خاصی به خواب می روید؟ آیا شما هر روز دکمه اسنوز گوشیتان را می زنید؟ یکی از راه های تأثیرگذار برای کاهش بیخوابی این است که هر شب سر یک ساعت خاص به خواب بروید و سر یک ساعت خاص بیدار شوید. یکی از کارهایی که دکتر روئیز توصیه می کند این است که ساعت های خوابیدن و بیدار شدن تان را در یک دفترچه بنویسید. مطمئن باشید بعد از یک مدت با دیدن این دفترچه شکه خواهید شد.

توصیه چهارم: مدیتیشن یاد بگیرید.

تقریبا همه متخصصین تأثیر مدیتیشن در خوب به خواب رفتن را قبول دارند. مدیتیشن تأثیر زیادی در خالی کردن ذهن از افکار و استرس دارد. استرس و افکار پریشان یکی از اصلیترین دلایل بیخوابی است.

توصیه پنجم: از درمان نور روشن (Bright Light Therapy) استفاده کنید.

یکی از پیشنهادهای دکتر روئیز برای درمان بیخوابی استفاده از درمان نور روشن است. این درمان به این شکل است که در ابتدای روز و تنها در ابتدای روز، در معرض نور شدیدی قرار بگیرید و در عصر و شب به هیچ عنوان در معرض نور شدید قرار نگیرید. برای اینکار می توانید از عینک های آبی رنگ استفاده کنید که جلوی نور آبی خورشید که یکی از موانع تولید ملاتونین در بدن است، استفاده کنید.

توصیه ششم: یک تخت حرفه ای داشته باشید.

این توصیه به نظر خیلی ساده و ابتدایی می آید اما در نظر داشته باشید جایی که شما تقریبا یک سوم عمرتان را می گذرانید بسیار پراهمیت و مهم است. سعی کنید یک تخت مناسب و از آن مهم تر یک دشک خیلی خوب تهیه کنید. اگر شما از تختتان برای کارهای دیگر مثل تلویزیون دیدن، غذا خوردن، آرایش کردن و مواردی از این دست استفاده می کنید، لطفا این کارها را قطع کنید. به گفته دکتر روئیز تخت تنها باید برای دو هدف استفاده شود. داشتن رابطه زناشویی و خواب. هر کاری غیر از این دو باعث می شود تا ذهن از لحاظ روانی تختتان را محل اصلی برای خواب نشناسد.

چه موقع به متخصص مراجعه کنیم؟

در این زمان ها بهتر است برای درمان بیخوابی خودتان به متخصص مراجعه کنید.

  • زمانیکه خواب تجدید قوا کننده ندارید.
  • در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید.
  • بسیار زیاد خرخر می کنید یا در خواب بسیار زیاد غلط می زنید.

تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: