ورود/عضویت سبد خرید  
چهار توصیه طب سنتی برای درمان یا کنترل بی خوابی

طب سنتی و درمان بیخوابی . .

Sleep

چهار توصیه طب سنتی برای درمان یا کنترل بی خوابی

بیخوابی می تواند تأثیرات مخربی بر روی ذهن و جان آدم داشته باشد. اولین قدم برای درمان بی خوابی تشخیص علت بی خوابی و درمان آن است. اما بسیاری از مردم بدون توجه به این موضوع با تجویز پزشک یا خودسرانه از داروهای شیمیایی و قرص های خواب آور برای درمان بی خوابی استفاده می کنند و به جای درمان ریشه ای بی خوابی از قرص هایی مانند دیازپام، لورازپام و نیترازپام استفاده می کنند، داروهایی که به مرور فرد را به خود وابسته می کند و این وابستگی گاهی تا جایی پیش می رود که فرد بدون مصرف این داروها نمی تواند، بخوابد. در حالیکه شیوه های طب سنتی و مکمل، روش هایی که برای درمان دارند در اغلب موارد بدون عوارض جانبی به درمان ریشه ها و عوامل بی خوابی می پردازد.

ریشه برخی از این مشکلات به اختلالات طبعی بر میگردد و در صورت شناختن طبع و مزاج خود می توانید از راهکارهای طب سنتی برای جلوگیری از پدیده بیخوابی بهره بگیرید. فارغ از هرگونه طبع و مزاجی که داشته باشید، طب سنتی رعایت سبک زندگی سالم را راهکار اصلی بیشتر درمان ها مثل درمان بیخوابی می داند.

رابطه میزان خواب و مزاج:

به گفته حکمای طب سنتی افراد با مزاج سرد و تر و گرم و تر نیاز بیشتری به خواب دارند، زیرا رطوبت و تری بدن موجب افزایش خواب می‌شود، اما اینطور نیست که میزان خواب در مزاج‌های دیگر بی‌اهمیت باشد چرا که خواب انواع خستگی را از بین می‌برد و به دفع مواد زاید از بدن کمک می‌کند. بنابراین میانگین خواب شبانه افراد نباید کمتر از 7 ساعت باشد، اما در مزاج‌های مختلف می‌تواند به 9ساعت هم برسد. روند درمان با گیاهان دارویی در افراد سوداوی مزاج، کمی طولانی تر باشد به همین دلیل افراد سوداوی مزاج باید برای درمان صبور باشند.

توصیه های طب سنتی برای بهبود عارضه بیخوابی:

هرچند که بهتر است برای درمان بیخوابی از طریق طب سنتی بهتر است به متخصص طب سنتی مراجعه شود اما برخی توصیه ها وجود دارد که می تواند تأثیرات کلی و موثری داشته باشد. برخی از مهمترین این اقدامات به شرح ذیل می باشد.

توصیه اول: اصلاح رژیم غذایی اولین قدم برای درمان بیخوابی:

همانطور که اشاره شد طب سنتی اعتقاد دارد که بیشتر مشکلات فیزیکی به دلیل رژیم غذایی غلط است. پس اولین راهکار برای رفع مشکلاتی مانند مشکل بیخوابی اصلاح الگوی تغذیه روزانه است. استفاده از میزان متناسبی از برخی مواد و پرهیز از مصرف برخی دیگر از خوراکی ها به سرعت می تواند بر روی عارضه بیخوابی تأثیرگذار باشد.

برای رفع بیخوابی از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کنید:

درمانگران طب سنتی بر این باورند مصرف غذاهای نفاخ که در آنها موادی مانند حبوبات و کلم وجود دارد در وعده غذایی شام موجب تولید گاز در دستگاه گوارش شده و به تبع آن مانع از داشتن خوابی عمیق و آرام می شود.

تعدیل رطوبت بدن با کاهو:

حکمای طب سنتی اصلاح رژیم غذایی و گنجاندن مواد غذایی بالطبع مرطوب را بهترین روش برای جبران کاهش رطوبت بدن می دانند. به اعتقاد آنها افرادی که دچار کاهش رطوبت بدن هستند علاوه بر اختلال در خواب شبانه به خشکی مخاط بینی نیز مبتلا هستند. این افراد به ویژه آنها که مزاج گرم دارند با گنجاندن کاهو، جو و بادام خام به برنامه غذایی شان می توانند میزان رطوبت مورد نیاز بدن خود را تامین و به درمان بی خوابی کمک کنند.

شیر و عسل کمک کننده قوی برای به خواب رفتن:

درمانگران طب سنتی هند بر این باورند که مصرف یک لیوان شیر گرم که در آن یک قاشق غذاخوری عسل حل شده باشد تاثیر زیادی در داشتن خوابی آرام دارد. البته هندی ها بر این باورند نوشیدن مخلوط شیرعسل در صورتی که به همراه پاشویه آب گرم انجام شود اثری دو چندان دارد.

داشتن خواب عمیق با دمنوش سنبل الطیب:

سنبل الطیب یکی از گیاهانی است که در درمان بی خوابی می توان از آن کمک گرفت. این گیاه تاثیر فوق العاده ای در درمان بی خوابی می تواند داشته باشد، به شرط آن که از نوع تازه گیاه استفاده شود. جوشیدن یک جرعه از این دم نوش خواب عمیقی را برای فرد ایجاد می کند.

بابونه گیاهی موثر در رفع بی خوابی:

برای رفع مشکلات خواب می توان از دمنوش بابونه استفاده کرد. این گیاه بیشتر مناسب افراد سوداوی و صفراوی مزاج است. مصرف دمنوش بابونه برای همه گروه های سنی می تواند مفید باشد اما برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمیشود.

دمنوش گل گاوزبان و به لیمو دمنوشی خوش طعم و آرامبخش:

دمنوش گیاهی گل گاوزبان و به لیمو با تأثیر گرفتن از خواص دو گیاه گل گاوزبان و به لیمو موجب آرامش، کاهش استرس، افزایش نشاط و سلامت قلب می شود.

عرق بیدمشک، عمیق کننده خواب:

در منابع طب سنتی اشاره شده نوشیدن عرق بیدمشک خنک، پیش از آنکه ساعت خواب فرا برسد تاثیر زیادی در بهبود کیفیت و عمق خواب دارد.

موز منبع غنی منیزیم و ملاتونین:

موز یک داروی مفید برای بی خوابی است. زیرا علاوه بر ملاتونین و سروتونین، منیزیم دارد که آرامش دهنده عضلات است .

جوی دو سر موثر در خواب عمیق:

جو برای داشتن خوابی کامل و راحت بسیار موثر است. یک کاسه غلات صبحانه (سبوس دار) با 1 لیوان شیر گرم ، بهترین دارو برای داشتن خوابی عمیق است .

گوشت بوقلمون، آرامبخش خوش مزه:

گوشت بوقلمون بهترین منبع تریپتوفان است و اثر آرام بخشی زیادی دارد. اگر یک تکه از این گوشت را همراه دوتکه نان جوی سبوس دار برای وعده شامتان در نظر بگیرید، یکی از موثرترین داروهای خواب آور را خورده اید.

بادام آرامبخش عضلات:

خوردن یک مشت بادام می تواند محرک چرت زدن باشد و به دلیل داشتن تریپتوفان و منیزیم در آرامش عضلات نیز نقش مهمی دارد .

تخم کتان ضد افسردگی:

وقتی زندگی به نظرتان بی معنی می شود و احساس خوبی ندارید در زمان خواب 2 قاشق چای خوری از انواع تخم های سبوس دار مثل تخم کتان میل کنید ودنیا را برای خود تغییر دهید! این تخم ها غنی از امگا 3 هستند که در بالابردن حوصله و خلق و خوی شما نقش بسیاری دارند .

نان و غلات کامل (سبوس دار) فرماندهنده خواب:

یک تکه نان تست سبوس دار ( گندم – جو ) و مقداری عسل می تواند سبب ترشح انسولین شده و باعث شود تا تریپتوفان به مغز برسند.

توصیه دوم: ورزش و تحرک یکی از اساسی ترین فاکتورهای سلامتی:

همانند طب نوین، طب سنتی نیز تأثیر ورزش را در تمامی ابعاد زندگی بالا می داند. ورزش و تحرک علاوه بر تقویت عضلات و کاهش چربی های مضر برای بدن، تنظیم کننده انواع هورمون ها و مواد معدنی است. برای ورزش کردن نیاز نیست امکانات زیادی فراهم شود، یک پیاده روی ساده و مداوم تمام نیازهای بدن را به خوبی فراهم خواهد کرد.

توصیه سوم: ریلکسیشن و ماساژ، کمک کننده قوی برای افراد پر استرس برای مقابله با بیخوابی:

شادابی و آرامش یکی از قویترین مقابله کننده ها برای مشکل بیخوابی است. برخی بیخوابی ها ناشی از استرس و افکار پریشان است و لذا طب سنتی برای ایجاد حالت شادابی و آرامش توصیه های جالبی دارد.

گلاب، آرامبخش و ضد استرس:

متخصصین طب سنتی توصیه می کنند برای داشتن یک خواب خوب و عمیق چند قطره گلاب بر روی پارچه ای بریزید و سپس آن پارچه را بر روی بالشتک خود طوری که بوی گلاب به مشامتان برسد قرار دهید. مطمنا یک خواب آرام و عمیق خواهید داشت.

درمان بی خوابی ناشی از استرس با ماساژ:

درمانگران طب سنتی ماساژ ستون فقرات را یکی از بهترین روش ها برای تخلیه استرس ها و فشارهای عصبی می دانند که کیفیت خواب شبانه را تحت تاثیر خود قرار می دهند. آنها بر این باورند ماساژ ستون فقرات از گردن تا کمر، پشت ران و ساق پا می تواند تاثیر زیادی در بهبود کیفیت خواب افراد داشته باشد. پیش از خواب بدنتان را با روغن زیتون یا روغن گل بنفشه ماساژ دهید. ماساژ این روغن ها موجب افزایش ریلکسی و تخلیه اسپاسم ها و تنش های روانی ناشی از کار روزانه می شود.

توصیه چهارم: شرایط محیطی و تأثیر آن بر فرایند خوابیدن:

تهویه مناسب برای خوابی راحت:

در صورتی که مزاج تان گرم است باید در اتاقی که هوای آن رو به خنکی دارد، بخوابید در این شرایط خواب بهتر و آرام تری خواهید داشت. افراد سرد مزاج نیز بهتر است در اتاقی بخوابند که دمای آن رو به گرمی است.

انتخاب نور مناسب برای اتاق خواب:

بهترین نور برای اتاق خواب نوری ملایم و خفیف است که موجب آزار چشم نشود و از طرفی احساس امنیت را به فردی که ترس از فضای تاریک دارد منتقل کند.


تأیید شده توسط دکتر وین


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: