ورود/عضویت سبد خرید  
عوامل حساسیت زا تعجب برانگیز

میوه، الکل و آلرژی !!!

ALLERGY

عوامل تعجب برانگیز ایجاد کننده آلرژی:

اگه یه چیزی باشه که بتونه یه روز خوب بهاری رو خراب کنه، اون هم آلرژی های بهاره است. این آلرژی های بهاره بیشتر از آنکه موجب مزاحمت برای شما شود برای دیگران که شما را می بینند عذاب آور است.

یک تحقیق علمی نشان داده است که آلرژی می تواند علاوه بر تأثیرات فیزیکی بر روی احوالات ما نیز اثر بگذارد. بر اساس این تحقیق، آلرژی می تواند یک حس عدم خواسته شدن در فرد ایجاد کند.

دکتر مایرن زیت، رئیس سابق دانشگاه آلرژی، آسم و ایمن سازی آمریکا، هشدار می دهد به جای اینکه لباس هزمت (لباس های محافظ در برابر مواد مضر برای بدن) بپوشید و یا اینکه در فصل بهار در خانه، خودتان را حبس کنید، به عادات روزانه خود توجه بیشتری بکنید. به گفته وی، عادات روزانه می تواند دلیل بسیاری از حساسیت ها و آلرژی ها باشد.

پنج عامل تعجب برانگیز ایجاد آلرژی و راه حل های جلوگیری از آنها:

در فصل های آلرژی خیز (به خصوص بهار) برخی از میوه ها و آجیل ها می تواند عکس العمل های آلرژی زا داشته باشند. به این پدیده سندرم آلرژی گرده میوه گفته می شود. این سندرم در واقع ناشی از اشتباه گرفتن گرد میوه با عوامل آلرژی زا توسط دستگاه ایمنی بدن است. وقتی گرد و خاک و انواع ریزگردها در هوا زیاد باشد، سیستم ایمنی بدن هشیار شده و در صورت دیدن هرگونه عامل خطرناکی به سرعت به آن پاسخ می دهد. این پاسخ بقدری سریع و بعضا با خطا روبروست که هرگونه عاملی که حتی شبیه مواد مضر برای بدن است نیز از پاسخ سیستم ایمنی بدن در امان نخواهد ماند. از سوی دیگر پروتئین های موجود در برخی میوه ها بسیار شبیه مواد آلرژی زا هستند و لذا بدن در فصل های حساسیت زا مثل بهار، پروتئین های میوه را با عوامل آلرژی زا اشتباه گرفته و به آن واکنش اشتباه نشان می دهد.

برای مثال افرادی که به درخت بلوط یا توس آلرژی دارند، ممکن است در زمان خوردن سیب، هویج، کرفس، فندق، هلو، گیلاس و گلابی از خود واکنش آلرژی زا نشان داده و متورم شوند. همچنین کسانی که به علف حساسیت دارند، ممکن است نسبت به خوردن گوجه فرنگی نیز حساسیت نشان دهند.

اگر نمی خواهید غذاهای مورد علاقه تان را از دست دهید می تواند به تنها پوست کندن این میوه ها مشکل را برطرف کنید.

آلرژی های ناشی از مصرف الکل:

تحقیقات نشان داده اند که مصرف مشروبات الکلی می تواند آلرژی زا باشد. مصرف بیش از یک شات یا یک لیوان الکل در روز می تواند موجب واکنش های آلرژی زا شود. مصرف دائمی الکل می تواند باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شود. اگر شما احساس می کنید که الکل حساسیت شما را بیشتر می کند مصرف آن را برای چند روز قطع کنید و نتیجه را ببینید.

آلرژی ناشی از بیش از اندازه در فضای باز بودن:

اگر شما بیش از اندازه در فضای باز هستید، گرد و خاک روی بدن شما می نشیند. سعی کنید زمانی که در فضای باز هستید از عینک و کلاه استفاده کنید تا آلرژن ها روی پوست صورت، مژه ها و پلک هایتان ننشیند.

مو، مثل یک آهنربا گرد و خاک را جذب می کند. در نتیجه اگر نمی توانید موهایتان را کوتاه کنید سعی کنید از کلاه استفاده کنید و زمان هایی که در ماشین هستید پنجره را ببندید و کولر ماشین را روشن کنید. یادتان باشد در زمان استفاده از کولر ماشین از حالت گردش هوای داخل استفاده کنید تا گرد و غبار بیرون وارد ماشین نشود.

آلرژی ناشی از گرد و خاک های داخل منزل:

گرد و خاک هایی که وارد خانه می شوند می توانند منبع آلرژی باشند. نکات زیر را برای کاهش احتمال آلرژی زا بودن محل زندگیتان انجام دهید.

قبل از اینکه وارد خانه شوید، کت تنتان را با یک شانه و یا یک تکان شدید، خوب بتکانید. وقتی وارد خانه شدید لباس تنتان را داخل سبد لباس های کثیف قرار دهید تا هر چه سریعتر آنها را بشویید.

همچنین سعی کنید در فصول آلرژی زا، شبها قبل از رفتن به خواب دوش بگیرید و یا حداقل سر و صورتتان را بشویید. اینگونه عوامل آلرژی زا نمی توانند پوست و سرتان را آزار دهند. هیچوقت هم با لباس های روزتان به خواب نروید.

جیره بندی دارویی:

داروهای ضد آلرژی ممکن است گران باشند و یا اینکه حس ناخوشایندی در شما ایجاد کنند. هر چه که باشد، نباید شما تنها زمانی که علائم آلرژی و حساسیت دیده می شوند از این داروها استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از این داروها بر اساس تجویز پزشک و قبل از دیده شدن علائم حساسیت زا است. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: