ورود/عضویت سبد خرید  
مزایای یک چرت کوتاه

مزایای یک چرت کوتاه . . .

Sleep

یک خواب کوتاه یا یک چرت 20 الی 30 دقیقه در طول روز می تواند معجزه کند!

در نظر مردم، خوابیدن، همواره با تنبلی و بی انگیزگی گره خورده است، اما تحقیقات علمی این نظریه را به طور کلی غیر واقع و ناعادلانه می دانند. یک خواب کوتاه یا چرت زدن به خصوص بعد از ناهار، مزایای زیادی دارد. به شما خواهیم آموخت که قدرت یک چرت خوب چقدر است و چطور در برنامه روزانه تان آن را قرار دهید.

انواع خواب و چرت:

احتمالا نمی دانستید که خواب ها دارای دسته بندی هستند. اما شما در واقع می توانید دلایل خوابیدنتان را به چند دسته تقسیم کنید.

  • چرت برنامه ریزی شده:چرت برنامه ریزی شده در واقع خوابیدن قبلا از اینکه بخواهد خسته شوید و خوابتان بیاید، است. برای مثال ممکن است شما به یک مهمانی که تا انتهای شب است دعوت شده باشید، شما برای اینکه در مهمانی احساس خواب آلودگی نداشته باشید، برای خوابیدن برنامه ریزی می کنید.
  • چرت اضطراری:خواب اضطراری خوابی است که شما از فرط خستگی دیگر قادر به باز نگاه داشتن چشمانتان نیستید.
  • چرت عادتی: خواب عادتی هم خوابی است که هر روزه در یک زمان خاص مثلا بعد از ناهار یا بلافاصله بعد از اینکه از سرکار یا مدرسه به خانه رسیدید، صورت می گیرد.

چطور و چگونه چرت زدن بر روی خواب شب تأثیر میگذارد؟

احتمالا شنیده اید که چرت زدن می تواند باعث برهم زدن توانایی شما برای خوابیدن در شب شود. این گفته تا حدی درست است. خوابیدن یا چرت زدن برای 30 دقیقه هم می تواند به شما انرژی دهد، هم از کسلی بعد از خواب در طول روزتان جلوگیری میکند و هم آسیبی به خواب شبتان نمی زند. دلیل این امر این است که 30 دقیقه زمانی است که شما به خواب عمیق نمی روید. زمانیکه انسان وارد فاز خواب سنگین می شود (بعد از 30 دقیقه)، معمولا پس از خواب دچار یک حالت کسلی شده و خوابیدن پس از آن نیز کمی مشکل خواهد شد. البته زمان 30 دقیقه زمانی است که برای اغلب انسان ها این حالت را ایجاد می کند و ممکن است بسته به هر فرد این زمان زیاد یا کم شود. لذا شما می بایست مدت زمانیکه می توانید به خواب بروید و این حالت ها به شما دست ندهد را، پیدا کنید.

بهترین مکان برای چرت زدن چه مکانی است؟

محل و جایی که چرت می زنید هم می تواند بر روی کیفیت و سطح سادگی بیدار شدنتان بعد از چرت زدن تأثیر بگذارد. محل چرت زدن نباید خیلی تاریک، ساکت و یا دمای مناسبی داشته باشد. سعی کنید از چیزهایی که حواس شما را پرت می کند و ممکن است شما را بیدار کند دوری کنید. چیزهایی مثل تلویزیون، موبایل یا موزیک. یادتان باشد که چرت باید خیلی کوتاه باشد تا با اولین آلارم از خواب بیدار شوید.

مزایای چرت زدن چیست؟

چرت زدن می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. تحقیقات زیادی نشان داده اند که چرت زدن می تواند موجب تقویت حافظه به خصوص حافظه کوتاه مدت شود. چرت زدن می تواند باعث شود تا به میزان قابل توجهی سطح هوشیاریتان به خصوص در زمان هایی که به شدت احساس خستگی می کنید، افزایش یابد. چرت زدن همچنین می تواند به کاهش استرس روزانه کمک شایانی کند. چرت زدن اگر منجر به خواب عمیق شود حتی می تواند باعث افزایش خلاقیت نیز شود. ترکیب مزایای اشاره شده در نهایت می تواند باعث افزایش سطح کارآیی شود.

آلارم ساعت خود را برای 20 دقیقه تنظیم کنید.

چرت زدن به مدت 20 دقیقه می تواند سطح هوشیاری و انرژی شما را بدون اینکه وارد مرحله کسلی شوید بالا ببرد. این میزان چرت زدن باعث افزایش آرامش شده و ضربان قلب را پایین می آورد. همچنین به مغز برای برگشتن به حالت عادی یک فرصت فوق العاده می دهد. البته شما می توانید این مدت را به 10 دقیقه نیز کاهش دهید و همین مزایا را داشته باشید اما خوابیدن در این مدت برای خیلی ها کار بسیار دشواری است.

به حالت نشسته بخوابید.

ممکن است فکر کنید که این حالت اصلا راحت نیست ولی یادتان باشد که هدف از چرت زدن، خوابیدن به مدت 8 ساعت نیست. خوابیدن به اینگونه به دلیل عدم راحتی، باعث می شود تا شما نتوانید بیشتر از 30 دقیقه بخوابید. علاوه بر این پیدا کردن جایی که نشسته به خواب بروید از جایی که بتوانید دراز کش بخوابید راحتتر است. شما می توانید بین دو جلسه تان در را ببندید، چراغ را خاموش کنید و روی صندلیتان چرت بزنید. 10 دقیقه بعد شما سرحال و شاداب آماده گذران بقیه روز خواهید بود.

استرس چرت زدنتان را نداشته باشید.

وقتی شما ساعت را برای 20 دقیقه کوک می کنید شاید استرس بگیرید که در این زمان خوابتان نبرد. سعی کنید این استرس را از خود دور کنید. یادتان باشد اصلیترین هدف چرت زدن این است که ذهنتان آرام شود و استراحت کند. حتی اگر شما به خواب نروید این مدت زمان استراحت اگر به چیزی فکر نکنید می تواند باعث شود که بعد از 20 دقیقه سرحال و شاداب باشید.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: