ورود/عضویت سبد خرید  
نکات مراقبت از مو

نکات مراقبت از مو

hair care

نوجوانان چگونه می توانند موهای خود را در برابر آسیب ها محافظت کنند؟

موهای شما چه بلند باشد، چه کوتاه، چه صاف باشد، چه موج دار، چه چرب باشد و چه خشک، شما باید روش مناسبی برای مراقبت از موهای خود در برابر آسیب ها بیابید. هیچ وقت از خود پرسیده اید که آیا شما به درستی از موهایتان مراقبت میکنید یا خیر؟ آیا شما از محصولات مراقبت مو مناسبی برای موهای خود استفاده میکنید؟ آیا شامپوی شما ممکن است به موهای شما آسیب بزند؟ آیا بیش از حد نیاز موهای خود را شانه می کنید؟

بر روی سر بیش از صد هزار فولیکول مو وجود دارد، از این رو یاد گیری نکات اولیه نگهداری درست از موها برای محافظت از این تعداد فولیکول، ضروری به نظر می رسد.

پوست و موی شما

در برخی از مواقع نوع پوست شما بر روی نوع موهای شما تاثیر گذار است. اگر شما پوست خشکی داشته باشید، به احتمال زیاد موی خشکی هم خواهید داشت. چنین مشابهتی برای پوست و موی چرب نیز وجود دارد. با وجود آنکه محصولات مراقبت از پوست و مو بسیار متنوعی در داروخانه ها و فروشگاه ها برای نوجوانان وجود دارد، اما برخی از این محصولات بیش از آنکه برای مراقبت از موی نوجوانان مفید باشند، می توانند به موهای آنها لطمه بزنند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم برخی از دلایلی که موجب چرب یا خشک یودن موهای افراد میشود را بیان کرده و همچنین راه کارهایی برای مراقبت و درمان موهای چرب و خشک ارائه دهیم.

راه کارهای مراقبت از موهای خشک

موهای خشک به گونه ای هستند که شما در هنگام دیدن آنها و همچنین لمس آنها خشک بودن و شکننده بودن آنها را احساس میکنید. خشک بودن موی افراد میتواند دلایل مختلفی داشته باشد و این دلایل بسیار متنوع هستند. برای مثال یکی از دلایلی که میتواند موجب شود فرد موی خشکی داشته باشد، وراثت است. اگر پدر و مادر شما موی خشکی داشته باشند احتمال آنکه شما نیز موی خشکی داشته باشید بسیار زیاد است. اما ممکن است خشکی موهای شما در اثر عدم مراقبت صحیح و استفاده از روشهای نگهداری نادرست بوجود آمده باشد.

غیر فعال بودن غدد چربی میتواند موجب شود که فرد پوست و موی خشکی داشته باشد. اگر شما هم پوست و موی خشکی دارید و تصور میکنید که دلیل خشکی موهای شما، خشکی پوست شما است، بهتر است تعداد دفعات کمتری در هفته موهای خود را بشویید. برای مثال می توانید 2 یا 3 روز یک بار موهای خود را بشویید.

شما همچنین میتوانید برای تعدیل کردن خشکی موهای خود از کاندیشنر ها و شامپوهای مناسب موی خشک استفاده کنید. این محصولات میتوانند در تعدیل کردن خشکی پوست و موی شما به شما کمک کرده و بخشی از کمبود چربی سر شما را جبران کنند. شما باید محصولاتی را برای موهای خود انتخاب کنید که بر روی آنها عبارت های moisturizing (مرطوب کننده) و hydrating (آبرسانی کننده) حک شده باشد.

اگر شما موهای خشکی دارید باید از این موارد دوری کنید:

  • حالت دهنده های الکتریکی مو که از حرارت دادن به موها برای حالت دهی استفاده می کنند
  • مواد شیمیایی مثل رنگ موها و صاف کننده ها و فر کننده ها

صاف کننده های الکتریکی مو (اتو مو) و فر کننده های الکتریکی مو (بابلیس) که از تماس صفحات سرامیکی یا فلزی داغ با موها برای حالت دهی به موها استفاده میکنند، میتوانند آسیب جدی به موهای فرد وارد کنند. به خصوص اگر این ابزار. ها با درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این سشوارها و خشک کن های مو نیز میتوانند در آسیب زدن به موها نقش موثری داشته باشند. شما باید تا حد امکان میزان استفاده خود از این ابزارهای الکتریکی را کاهش دهید و یا در صورت نیاز به استفاده از آنها، دستگاه را بر روی درجه حرارتهای پایین تر تنظیم کرده تا در حد امکان میزان آسیب وارده به موی خود را کاهش دهید.

اگر شما تصور می کنید که این میزان حرارت نمیتواند به موهای شما صدمه ای وارد کند، موهای خود را همچون پوست خود در نظر بگیرید، حال فرض کنید که اگر شما هر روز صبح با هوای داغ پوست خود را مورد تماس قرار دهید، چه اتفاقی ممکن است برای پوستتان شما بیفتد؟ آیا شما حاضرید این کار را با موهای خود بکنید؟ مطمئنا نه !

رنگ های شیمیایی که برای رنگ کردن موها مورد استفاده قرار میگیرند، مواد شیمیایی که برای ثبیت کردن فرم موها استفاده می شوند و هرگونه مواد شیمایی که برای ایجاد هر گونه تغییری مثل فر کردن یا صاف کردن بر روی موها استفاده میشود، میتواند موجب شود که موی شما از چربی ها و رطوبت ضروری خود محروم شده و یا به عبارتی موجب خشک تر و شککنده تر شدن موهای شما گردد. برخی رنگ موها نسبت به دیگر انواع آنها، دارای مقدار کمتری مواد شیمیایی مضر برای موها هستند. شما باید سعی کنید تا حد امکان از موادی که برای بی رنگ کردن موها و یا پاک کردن رنگ از موها استفاده میشوند دوری کنید. این مواد میتوانند موهای شما را بسیار شکننده کرده و آسیب جدی به موهای شما وارد کنند.

به عنوان نکته آخر به شما توصیه میکنیم به شدت مراقب خورشید تابستان باشید، زیرا حرارت و اشعه های خورشید نیز میتوانند به موهای شما آسیب برسانند و موجب خشک شدن موهای شما شوند. شما میتوانید برای مراقبت از موهای خود در برابر نور خورشید از یک کلاه یا روسری برای مواقعی که در زیر نور آفتاب قرار دارید استفاده کنید. علاوه بر این چیز دیگری که می تواند موجب خشکی موهای شما گردد، کلر است. مقدار زیادی کلر در آب استخرها وجود دارد و شما می توانید برای محافظت از موهای خود در برابر کلر موجود در آب استخرها، در هنگام شنا کردن از کلاه شنای ضد آب استفاده کنید و یا پیش از وارد شدن به آب استخر موهای خود را به کاندیشنر آغشته نمایید. اگر شما در آبی که حاوی کلر است شنا میکنید باید حتما پس از شنا کردن دوش بگیرید و موهای خود را با آب بدون کلر بشویید. اگر شما دائما شنا میکنید، میتوانید از شامپوهایی که برای از بین بردن اثر کلر از روی موها تولید شده اند، استفاده نمایید.

راه کارهای مراقبت از موهای چرب

آیا شما موهای چربی دارید؟ اگر شما هر روز صبح موهای خود را بشویید، در هنگام عصر مجددا از چربی موهای خود آزرده خواهید شد و موهای شما نیاز به شستشو خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که این چربی تنها به خاطر موهای شما نیست بلکه جمجمه شما و پوست سر شما نیز چرب هستند و نیاز به شستشو دارند. شما میتوانید به هر میزان که احساس نیاز میکنید موهای خود را بشویید اما در هنگام شستشو باید پوست سر خود را نیز بشویید، شما میتوانید در هر بار مراجعه به حمام موهای خود را بیش از یک بار بشویید تا چربی ها کاملا از پوست سر شما زدوده شوند. همچنین میتوانید بگذارید شامپو برای مدت 5 دقیقه یا بیشتر بر روی سر شما بماند تا چربی ها به طور کلی از موها و سر شما حذف شوند. در صورتی که از کاندیشنرها برای موهای خود استفاده میکنید، برای جلوگیری از چرب شدن مجدد موها در مدت زمان کوتاه، باید سعی کنید این مواد را در نواحی نزدیک به ریشه موهای خود و نزدیک به پوست سر خود استفاده ننمایید. از شانه کردن مکرر موهای خود دوری کنید زیرا این کار میتواند موجب شود که چربی ها از پوست سر شما به بخش های مختلف موهای شما منتقل شوند و حتی به پایین ترین قسمت های موهای شما منتقل گردند.

به عنوان نکته آخر به شما توصیه میکنیم که از براق کننده ها و تمامی محصولات مو که دارای چربی بوده و میتوانند موجب چرب تر شدن موهای شما گردند دوری کنید.

اکستنشن مو

اگر شما به دنبال آن باشید که روشی سریع برای بلند کردن و پرپشت کردن موهای خود بیابید که تا مدتی بتواند موجب زیبایی موهای شما شود، حتما به اکستنشن مو و استفاده از این روش برای موهای خود فکر کرده اید. اکستنشن های مو با روشهای مختلفی به موهای اصلی شما متصل میشوند و معمولا اکستنشن ها به صورت دسته های کوچک با گیره های سفت فلزی به ریشه موهای شما و نزدیک به جمجمه شما متصل میگردند. این محصولات علاوه بر آنکه با استفاده از گیره های فلزی به سر شما متصل میشوند برای تثبیت کردن این گیره ها در محل از حرارت های بالا استفاده میشود.

وزن موهای مربوط به اکستنشن مو بر روی موهای طبیعی شما اضافه میشود و در برخی از مواقع این وزن اضافه و کشش آن موجب میشود که موهای شما کنده شوند. اکستنشن مو علاوه بر آنکه میواند خیلی هزینه بر باشد، میتواند به موهای شما صدمات شدیدی وارد نماید. راه کار های امن تر و ارزان قیمت تری وجود دارند که میتوانند عملکردی مشابه اکستنشن داشته باشند. برای مثال شما میتوانید برای حجیم کردن و یا بلند کردن موهای خود از کلاه گیس ها و یا کلیپس های اکستنشن مو استفاده کنید.

چگونه با مشکل موخوره برخورد کنیم؟

اگر شما به انتهای موهای خود با دقت نگاه کنید، ممکن است ببینید که سر برخی از موهای شما دو تا شده است و یا موهای شما از انتها به دو بخش تقسیم شده اند. البته ممکن است تعداد موهایی که سر آنها تقسیم شده است کم باشد اما دو تا شدن سر موهای شما نشان از آن است که موهای شما به موخوره دچار شده اند.

موخوره میتواند دلایل متعددی داشته باشد. برای مثال از عمده دلایل بروز موخوره در موهای افراد شانه کشیدنهای مکرر و خشن، استفاده از سشوار و سایر خشک کن هایی که از حرارت برای خشک کردن موها استفاده میکنند، استفاده از اتو مو و همچنین ابزار های حرارتی فر کردن موها، باشد.

زمانیکه موهای شما به موخوره دچار میشود، تنها راه حلی که برای حل کردن این مشکل وجود دارد، کوتاه کردن مو است. اما اگر شما میخواهید که از تقسیم شدن انتهای موهای خود جلوگیری نمایید، میتوانید با استفاده کمتر از شانه و شانه کردن موها با ملایمت بیشتر، استفاده نکردن از ابزار هایی که با حرارت دادن به موها آنها را حالت میدهند، استفاده از کاندیشنر های مو، عدم استفاده از مواد شیمیایی آسیب رسان و همچنین محافظت از موها در برابر گرما و سرما از بروز چنین مشکلاتی برای موهای خود جلوگیری نمایید.

علاوه بر موارد ذکر شده، کوتاه کردن موها در دوره های زمانی کوتاه (اگر شما به موهای بلند علاقه دارید میتوانید در این دوره ها تنها اندکی از انتهای موهای خود را کوتاه کنید) میتواند از آسیب رسیدن به انتهای موها جلوگیری نماید.

برای حل مشکل گره خودن موها چه کنیم؟

ممکن است شما ستاره های سینمایی را ببینید که موهای بسیار زیبا و مرتبی دارند و آنگاه از دیدن اینکه موهای خودتان دائما گره می خورند احساس سر خوردگی کنید، اما باید بدانید که موی طبیعی همه افراد گره میخورد. برای جلوگیری از گره خوردن موها شما باید از میزان مواد شیمیایی که بر روی موهای خود استفاده می کنید بکاهید و پس از دوش گرفتن وشستن موها از کاندیشنر مناسب موهای خود استفاده نمایید. علاوه بر این شما باید پیش از شستن موهای خود مطمئن شوید که موهای شما گره خوردگی ندارند زیرا شستن موهایی که گره خورده هستند می توانند شرایط را بدتر کند.

شما نباید به هیچ وجه موهایی که گره خورده اند را براشینگ کنید، بلکه باید با استفاده از یک برس نرم، انگشتانتان و یک محصول نرم کننده و باز کننده گره های موی سر برای باز کردن این گره ها اقدام نمایید. برای باز کردن گره های مو باید ابتدا از پایین موها شروع کنید و پایین ترین قسمت موها را برس بکشید و آرام آرام به سمت بالا حرکت نمایید. دقت داشته باشید که این کار را نباید با عجله انجام دهید زیرا این کار نیاز به صبر و حوصله دارد.

شش راه کار برای داشتن موهایی زیباتر

نکته اول: به خاطر داشته باشید برخی تولید کنندگان محصولات بهداشتی پوست و مو به دنبال منافع خود هستند نه سلامت شما

شما نباید گول حقه های تبلیغاتی برخی شرکت ها را بخورید و چیزهایی که بر روی جلد محصولات نوشته شده اند را نباید کاملا باور کنید. زمانی که شما برای خرید محصولات پوست و مو به داروخانه یا فروشگاه مراجعه میکنید تنها محصولات مورد نیاز خود را بردارید و از خرید محصولات متنوع و گوناگونی که کمپانی ها تولید میکنند بپرهیزید. شما برای موهای خود تنها به یک شامپو و یک کاندیشنر نیاز دارید پس از خریدن محصولات دیگر که ممکن است موجب تشدید وضعیت نامناسب موهای شما شوند، دوری کنید.

نکته دوم: با طبیعت موهای خود نجنگید

نسبت به موهای خود مهربان تر باشید و از شکل طبیعی و مادر زادی موهای خود فرار نکنید. اگر موهای شما فر است یا صاف یا چیزی در این میان و اگر رنگ موی شما به هر رنگی است شما باید آن را همان گونه که هست بپذیرید. هر چقدر شما بیشتر سعی کنید موهای خود را تغییر دهید و فرم و رنگ و شکل آنها را عوض کنید آسیب بیشتری به موهای شما وارد خواهد شد.

نکته سوم: موهای خود را در فواصل زمانی منظم کوتاه کنید

هم دختران وهم پسران باید موهای خود را در فواصل زمانی منظم و نه چندان طولانی، کوتاه کنند. حتی اگر شما قصد دارید که موهای خود را بلند کنید هم باید در فواصل زمانی کوتاه اندکی از سر موهای خود کوتاه کنید. این کار از آسیب رسیدن به موهای شما پیشگیری میکند. برخی متخصصان معتقدند که شما باید هر 2 ماه یک بار موهای خود را اندکی کوتاه کنید البته برخی دیگر فاصله زمانی مناسب برای کوتاه کردن موها را 6 هفته می دانند.

نکته چهارم: از براشینگ موها خودداری کنید

با وجود آنکه براشینگ (روشی مثل سشوار کشیدن که با استفاده از برس و حرارت دادن به موها آنها را فرم دهی میکندد)، میتواند برای مدت کوتاهی موجب زیبا شدن، حالت گرفتن و براق تر شدن موهای شما شود اما استفاده مداوم از این روش ها می تواند به موهای شما آسیب برساند. البته همه افراد به زیبایی علاقه دارند اما شما باید برای مراقبت از موهای خود تنها در موارد مهم موهای خود را براشینگ کنید و از انجام دائمی این کار بپرهیزید.

نکته پنجم: برای رنگ کردن موهای خود از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید

ممکن است رنگ کردن موها در خانه توسط خود شما ارزان تر و ساده تر باشد و حتی از لحاظ زیبایی اولیه تفاوت چندانی با کار یک فرد متخصص در این زمینه نداشته باشد اما ممکن است نتایج آن در دراز مدت هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ سلامت موهای شما بسیار متفاوت باشد. شما باید پیش از تصمیم گیری در انتخاب رنگ با یک فرد متخصص در این زمینه صحبت نمایید زیرا انواع مختلفی از رنگ ها و تناژ های مختلفی از قهوه ای، بلوند و دیگر رنگ ها وجود دارد، و فرد متخصص در انتخاب رنگ به شما کمک می کند و رنگی را به شما پیش نهاد می کند که مناسب سن و رنگ پوست شما باشد و علاوه بر این این افراد اطلاعات کافی درباره جنس موها و میزان سازگاری محصولات مختلف با هر نوع مو دارند. از این رو این افراد می توانند رنگ مویی متناسب با جنس موهای شما به شما ارائه کنند که برای موهای شما کمتر آسیب زننده باشد.

نکته ششم: به هنگام بافت مو، خیلی موهایتان را گره نزنید

موهای بافته شده با روش های متنوع می تواند زیبایی خاصی داشته باشد و در ظاهر شما تحولی ایجاد نماید اما شما باید مراقب باشید که در هنگام استفاده از روش های بافت مو، موهای شما بیش از حد گره نخورند و یا گره های سفتی بر روی سر ما ایجاد نشود. این گره ها می تواند موجب شود که فشار زیادی به موهای شما وارد گردد و همچنین پوست سر شما هم کشیده شود. در هنگام استفاده از روش ها بافت مو، نگذارید موهای شما برای مدن زیادی در حالت بافته شده باقی بماند.


تأیید شده توسط دکتر وب


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: