ورود/عضویت سبد خرید  
پانزده کاهش دهنده متابولیسم

پانزده کاهنده متابولیسم

Weight Loss

اگر حس می‌کنید متابولیسم بدن شما پایین است شاید دلیل آن یکی از پانزده مورد زیر باشد.

متابولیسم نحوه تبدیل غذا به انرژی در بدن است. بالا بودن سطح متابولیسم به معنی این است که بدن با سرعت و به مقدار زیاد مواد مصرفی را جهت تأمین انرژی می سوزاند و اگر سطح متابولیسم یا سوخت و ساز پایین باشد به معنی این است که مواد مصرفی بدن با سرعت و مقدار کمتری در بدن می سوزند. برای کاهش وزن بهتر است متابولیسم بدن بالا باشد. از سوی دیگر برخی دلایل باعث کاهش متابولیسم یا سوخت و ساز می شود. برخی از مهمترین دلایل کاهش متابولیسم به شرح ذیل می باشد.

1. ژنتیک

اگر بدن شما هنگام خواب به کندی کالری می‌سوزاند، احتمالاً این را از والدین خود به ارث برده‌اید.

چه می‌توان کرد: از آنجایی که نمی‌توانید ژن‌های خود را عوض کنید، بر عادات خود تمرکز کنید. یکی از بهترین راه‌های افزایش متابولیسم ورزش کردن است. به دنبال راه‌های باشید که فعالیت بیشتری وارد برنامه روزانه خود کنید.

2. هورمون

تغییر در هورمون‌ها ممکن است مصرف انرژی بدن را کاهش دهد. این پدیده شما را فرسوده خواهد کرد. بیماری‌هایی مانند پرکاری یا کم‌کاری تیروئید و دیابت، بیماری‌های هورمونی هستند که بر متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارند. استرس نیز باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که ممکن است متابولیسم را کند کنند.

چه می‌توان کرد: اگر بیماری خاصی دارید به دنبال درمان آن باشید. و سعی کنید استرس خود را کاهش دهید.

3. کمبود خواب

خواب مناسب به ثبات متابولیسم بدن کمک می‌کند. وقتی هر شب بیدار بمانید، بدن در مصرف انرژی با مشکل مواجه می‌شود که این وضعیت امکان ابتلا به دیابت یا چاقی را افزایش می‎دهد.

چه می‌توان کرد: اکثر بزرگ‌سالان به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. اگر این مقدار خواب ندارید برای مدتی آن را امتحان کرده و ببینید چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

4. رژیم‌های سخت

نحوه کاهش وزن مهم است. اگر به مقدار کافی غذا نخورید متابولیسم بدن کند می‌شود. رژیم‌های سخت، به‌ویژه زمانی که ورزش هم می‌کنید، بدن را تمرین می‌دهد که با مقدار اندک غذا سر کند. این کار عواقب نامطلوبی دارد از جمله اینکه بدن به کالری‌های خود چنگ می‌زند و کاهش وزن دشوار می‌شود.

چه می‌توان کرد: برنامه کاهش وزن خود را واقع‌گرایانه تنظیم کنید؛ دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

5. نمک

صبحانه‌ای که غنی از پروتئین باشد عطش شما برای میان‌وعده‌های ناسالم را کاهش خواهد داد.

نمک دریایی محبوب سرآشپزها و رستوران‌هاست. می‌توان آن را در تمامی رستوران‌های باکلاس یافت. اما نمک دریایی ید ندارد و تیروئید به ید نیاز دارد تا متابولیسم را مدیریت کند.

چه می‌توان کرد: مقداری نمک یددار مشکل را حل می‌کند. یا غذاهای یددار مانند میگو مصرف کنید.

6. کم‌آبی

بدون آب متابولیسم بدن راکد می‌ماند. یک لیوان آب خنک چطور است؟ برخی مطالعات نشان داده‌اند آب می‌تواند به سوختن انرژی در بدن کمک کرده و کاهش وزن را تسریع کند. آب هم‌چنین به شما احساس سیری خواهد داد که باعث می‌شود کمتر غذا بخورید.

چه می‌توان کرد: در طول روز آب بخورید. هم‌چنین می‌توانید غذاها یا میوه‌هایی بخورید که آب زیادی دارند، مانند هندوانه و خیار سبز.

7. کمبود کافئین

اگر قبل از خواب یک فنجان قهوه بدون کافئین می‌نوشید اشکالی ندارد. اما نبود کافئین موتور متابولیسم را خاموش می‌کند. به خاطر داشته باشید برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند قهوه بر میزان قند خون تاثیر می‌گذارد. پس اگر دیابت دارید مصرف آن را محدود کنید.

چه می‌توان کرد: اگر تحمل کافئین ندارید سراغ دیگر راهنمایی‌های این بخش بروید. موارد زیادی هستند که به متابولیسم کمک می‌کنند و هرچه بیشتر از آن‌ها استفاده کنید بهتر.

8. کمبود کلسیم

فایده کلیسم فقط برای استخوان نیست. کلسیم ماده‌ای کلیدی برای متابولیسم سریع است، و این تنها یکی از فواید بیشمار آن است. بسیاری از افراد کلسیم کافی مصرف نمی‌کنند.

چه می‌توان کرد: راه‌حل‌ها خوشمزه زیادی وجود دارند! می‌توان از شیر و لبنیات کلسیم دریافت کرد. هم‌چنین در غذاهای غنی شده (مانند غلات صبحانه، آب پرتقال، شیر سویا یا بادام)، کنسرو سالمون، شلغم، کلم‌پیچ و توفو کلسیم به وفور یافت می‌شود.

9. بالا بودن دما

گرمای هوا تاثیر منفی بر متابولیسم دارد. دمای اتاق 23 درجه از ساخته شدن چربی قهوه‌ای در بدن که مملو از سلول‌های سوختن کالری است جلوگیری می‌کند.

چه می‌توان کرد: دمای هوا را قبل از خواب به 18 درجه کاهش دهید تا میزان چربی قوه‌ای افزایش یابد. اگر هوای بیرون سرد است قدم زدن قبل از خواب هم کمک خواهد کرد.

10. دارو

برخی داروهای متابولیسم را کاهش می‌دهند. داروهای ضدافسردگی و داروهایی که بعضی پزشکان برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می‌کنند از جمله داروهای کاهش دهنده متابولیسم هستند. بسیاری داروهای دیگر، مانند آن‌هایی که ضربان قلب را کند می‌کنند، نیز ممکن است تاثیرگذار باشند.

چه می‌توان کرد: اگر حس می‌کنید داروهایی که می‌خورید مشکل‌ساز هستند با پزشک خود مشورت کنید. شاید بتوانید داروی خود را عوض کنید.

11. کاهش کربوهیدرات

درست است که کم کردن کربوهیدرات‌ می‌تواند به کاهش وزن و سوختن چربی کمک کند. اما بدن برای ساختن انسولین به کربوهیدرات نیاز دارد. اگر مدام در مصرف کربوهیدرات صرفه‌جویی کنید انسولین کافی در بدن تولید نخواهد شد. متابولیسم راکد می‌شود و مانند گذشته کالری نمی‌سوزانید.

چه می‌توان کرد: کربوهیدرات خود را از میوه‌ها، سبزیجات و غلات مغذی مانند سیب‌زمینی شیرین و آرد گندم سبوس‌دار تامین کنید. این مواد متابولیسم شما را کنترل می‌کنند و عطش‌هایی را که ممکن است شما را از برنامه منحرف کنند از بین می‌برند.

12. شب‌زنده‌داری

شب‌کاری یا بیدار ماندن در شب چرخه خواب طبیعی بدن را برهم می‌زند. این تغییرات ممکن است منجر به متابولیسم نامنظم و دیگر مشکلات مانند چاقی و دیابت شوند.

چه می‌توان کرد: ساعت بدن خود را مجدداً تنظیم کنید. اگر شب‌ها زیاد بیدار می‌مانید این عادت را تغییر دهید. اگر باید شب‌ها کار کنید و امکان تغییر در آن وجود ندارد با پزشک خود مشورت کنید تا با روش‌های دیگر مشکل را حل کند.

13. تغییر زمان صرف غذا

زمان صرف غذا به اندازه خود غذا مهم است. نخوردن غذا یا سهل‌انگاری در تغذیه می‌تواند متابولیسم را عقب اندازد. تغییر زمان صرف غذا متابولیسم را به هم می‌ریزد و شما را در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد.

چه می‌توان کرد: برنامه زمانی مشخصی با خانواده تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.

14. استرس مزمن

در حالت استرس بدن هورمونی به نام کورتیزول تولید می‌کند. این هورمون وظیفه دارد به شما انرژی کوتاه‌ مدت بدهد. اما اگر در وضعیت استرس‌ باقی بمانید، بدن تصور می‌کند هنوز نیاز به انرژی دارید و مدام کورتیزول تولید می‌کند. مقادیر بالای کورتیزول مصرف انسولین در بدن را با مشکل مواجه می‌کند. و این پدیده منجر به کند شدن متابولیسم و تسریع افزایش وزن می‌شود.

چه می‌توان کرد: راه‌هایی برای کم کردن استرس پیدا کنید. نفس عمیق بکشید. کاری که دوست دارید انجام دهید. ببینید چه چیزی به درد شما می‌خورد.

15. رژیم غذایی با چربی زیاد

خوردن غذاهای چرب مانند همبرگر و غیره هرگز روش سالمی نیست. مصرف زیاد چربی نحوه تجزیه غذا و مواد مغذی در بدن را تغییر می‌دهد. توانایی بدن در مصرف انسولین نیز تغییر می‌کند. به این پدیده مقاومت در برابر انسولین گفته می‌شود و ممکن است منجر به چاقی و دیابت شود.

چه می‌توان کرد: آب بیشتری بنوشید و سراغ میوه و سبزیجات بروید. لوبیا، فلفل و صدف نیز گزینه‌های خوبی هستند.


تأیید شده توسط دکتر آز


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: