ورود/عضویت سبد خرید  
کارهای قبل از بارداری

کارهای قبل از بارداری

family health

چک لیست قبل و حین بارداری

ممکن است شما در حال حاضر باردار نباشید اما قصد داشته باشید که در آینده نزدیک باردار شوید و هم اکنون قصد داشته باشید که خود را برای آن آماده نمایید. در این چک لیست ما فهرستی از کار هایی که شما باید پیش از بارداری یا در حین بارداری انجام دهید تا خود را برای به دنیا آوردن کودکی سالم آماده نمایید، آورده ایم.

1- پیش از باردار شدن به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید:

مطمئنا شما پس از آنکه باردار شوید باید بارها به نزد پزشک متخصص زنان و زایمان بروید. اما پیش از آبستن شدن هم خوب است که شما نزد پزشک بروید، حتی اگر شما پیش از این هم باردار شده اید و فرزندی به دنیا آورده اید. اگر شما هر گونه اختلالات سلامتی دارید که می تواند برای بارداری شما مشکل آفرین باشد و یا خطراتی را در حین بارداری برای شما به همراه داشته باشد، شما باید پیش از بارداری این مشکلات را با پزشک در میان بگذارید تا آنها را بررسی نموده و شرایط شما را تحت کنترل در آورد. اگر مشکلاتی همچون فیبروز کیستیک در خانواده شما و یا خانواده همسر شما وجود دارد، شما باید پیش از بارداری با یک مشاور ژنتیک صحبت نمایید و آزمایشات مربوط به وجود یا عدم وجود این بیماری در خودتان را انجام دهید.

2- لثه های خود را بررسی نمایید:

داشتن سلامت دهان رابطه مسقیمی با داشتن یک دوره بارداری سالم و بدون مشکلات دارد. مشکلات لثه رابطه مستقیمی با بروز زایمان زودرس در شما و یا کم بودن وزن نوزاد شما در هنگام تولد دارد. شما باید پیش از بارداری با یک دندان پزشک در این باره صحبت نمایید تا از سلامت لثه های خود اطمینان حاصل نمایید.

3- ترک سیگار و مشروبات الکلی:

مطمئنا شما می دانید که مصرف سیگار و مشروبات الکلی در دوران بارداری کار بسیار خطرناکی می باشد. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی می تواند برای رشد جنین در شکم مادر مشکل آفرین باشد. علاو بر این مصرف این مواد در هنگام بارداری می تواند موجب شود که زمانی که نوزارد شما به دنیا می آید دارای مشکلات سلامتی متعدد باشد. خوب است بدانید که مصرف سیگار و مشروبات الکلی باردار شدن را برای شما مشکل تر می کند و همچنین ریسک سقط شدن جنین در دوران بارداری و به دنیا آوردن نوزاد دارای مشکلات مادر زادی را نیز افزایش می دهد. شما می توانید در رابطه با این مسائل نیز با پزشک مشورت کنید و پزشک برای ترک کردن این عادات نیز به شما کمک خواهد نمود.

4- مصرف کافئین را ترک کنید:

مصرف قهوه و یا نوشابه های دارای کافئین می تواند موجب شود که احتمال سقط جنین در شما افزایش پیدا کند. شما باید پیش از بارداری مصرف این نوشیدنی ها را ترک کنید. شما با نوشیدن دو استکان قهوه در روز 250 میلی گرم کافئین دریافت می نمایید که این مساله سلامت شما و نوزاد شما را در حین بارداری به خطر می اندازد. بهتر است ترک قهوه چندین ماه پیش از بارداری انجام شود زیرا ترک آن در هنگام بارداری و زمانی که شما دائما ویار دارید کار مشکلی خواهد بود.

5- در مصرف غذا ها دقت کنید:

شما باید پیش از بارداری شروع به ترک غذا هایی که ارزش غذایی ندارند و تنها کالری های اضافه ای را به بدن شما وارد می کنند، نمایید. شما باید در غذا های خود از مقدار زیادی میوه جات، سبزیجات، حبوبات و همچنین موارد غذایی پروتئین دار استفاده نمایید و این موارد را در غذا های روزانه خود (هر روز) بگنجانید. داشتن رژیم غذایی مناسب پیش از بارداری به شما کمک می کند که مانع بروز دیابت مخصوص دوران بارداری در خود شوید.

6- وزن اضافه خود را کاهش دهید:

اضافه وزن در دوران بارداری می تواند موجب شود که شما به بیماری های خاصی مثل دیابت مخصوص دوران بارداری و فشار خون در این دوره دچار شوید. شما در دوران بارداری نمی توانید رژیم بگیرید و ورزن خود را کاهش دهید و این کار ها حتما باید پیش از بارداری انجام شوند. از این رو پیش از بارداری باید اقدام کنید و برنامه منظمی برای کاهش وزن خود پیش از باردار شدن تنظیم کنید.

7- واکسن های مربوطه را بزنید:

برخی از بیماری ها در زمان بارداری بیش از حالت عادی شما را از پا در می آورند و می توانند در دوران بارداری به شما صدمات جدی وارد نمایند. علاوه بر این این بیماری ها می توانند کودک شما را هم تحت تاثیر قرار دهند. شما باید با پزشک متخصص درباره واکسن هایی که باید پیش از بارداری و در حین بارداری بزنید صحبت نمایید. پزشک شما ممکن است برخی از واکسن ها را برای دوران بارداری شما تجویز نماید، زدن این واکسن ها در حین بارداری موجب می شود که کودک شما نیز از مزایای آن بهره مند گردد.

8- درباره دارو هایی که مصرف می کنید تجدید نظر کنید:

: شما باید تمامی دارو هایی که مصرف می کنید را پیش از بارداری به پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید. چه داروهایی که پزشک دیگری برای شما تجویز نموده است چه دارو هایی که خودتان بدون تجویز پزشک مصرف می کنید همه و همه را باید به متخصص زایمان اطلاع دهید حتی دارو های موضعی که برای پوستتان مصرف می کنید نیز باید با پزشک در میان گذاشته شوند. برخی از این دارو ها ممکن است به سلامت نوزاد شما آسیب برسانند و یا موجب شوند که کودکی با بیماری های مادر زادی به دنیا بیاورید. شما باید در دوران بارداری فولیک اسید و ویتامین های مربوط به بارداری مصرف نمایید.

9- غذا های دریایی بخورید:

مطمئنا شما درباره اهمیت خوردن غذا های دریایی در دوران بارداری مطالب بسیاری شنیده اید. اما شما باید از خوردن ماهی هایی که در آنها جیوه زیادی وجود دارد خود داری کنید، در بدن تمامی انواع ماهی ها جیوه وجود دارد اما برخی از ماهی دارای جیوه بیشتری می باشند. در دوران بارداری شما باید از خوردن ماهی هایی که دارای جیوه بیشتری نسبت به دیگر ماهی ها می باشند بپرهیزید. شما باید حد اقل دو بار در هفته در دوران بارداری ماهی بخورید و باید ماهی هایی را انتخاب کنید که جیوه کمتری دارند، برای مثال این ماهی دارای جیوه بیشتری می باشند و شما باید در بارداری از خوردن آنها دوری کنید: شمشیر ماهی (نیزه ماهی)، تاج ماهی، شارک یا کوسه ماهی که با نام سگ دریایی نیز شناخته می شود.

10- ورزش کنید:

ورزش کردن علاوه بر اینکه برای سلامت شما بسیار مفید است و میتواند برای کاهش استرس و مشکلات عصبی به شما کمک کند، میتواند برای کاهش وزن شما نیز راه کار خوبی باشد. ورزش کردن به زنان باردار در وضع حمل کمک میکند و موجب میشود که این زنان وضع حمل راحت تری داشته باشند. زنان در هنگام بارداری باید وزن مناسبی داشته باشند، زیرا اضافه وزن سلامت خودشان و کودک را در زمان بارداری و زایمان به خطر می اندازد.


تأیید شده توسط دکتر وب


مرکز مشاوره تخصصی کیاوین

مطالب مرتبط

چطور تشخیص دهیم سرما خوردیم یا آلرژی داریم؟

یاد بگیرید که تشخیص دهید که سرما خورده اید و یا نسبت به چیزی آلرژی دارید و بعد به صورت طبیعی نشانه هایش را درمان کنید ...

سیب زمینی دو آتیشه ...

با دستور غذایی خاص این نشاسته سرسخت اما خوش مزه، عضله سازی کنید و متابولیسم و سوخت و ساز بدنتان را بالا ببرید...

10 غذایی که با ریزش مو مبارزه می کند...

اگر شما اخیرا احساس کرده اید که موهایتان نازک شده و یا به سلامتی و شادابی قبل نیست، ممکنه مشکل از برنامه تغذیه ای باشد که دارید...

آیا استرس واقعا دلیل سکته قلبی است؟

در مورد این موجود خطرناک یعنی استرس بسیار شنیده¬ایم. بیاییم ببینیم که استرس واقعا چه تأثیراتی بر قلب میگذارد.

5 استفاده هوشمندانه و جالب برای لیموترش

لیموترش یکی از مرکبات فوق العاده است. بیایید ببینیم که لیموترش چه استفاده هایی دارد و چطور می شود از آن بیشترین بهره را برد. چیزهایی که حتی فکرش را نمی کنید.

چهار راه برای جنگیدن با افزایش سن

همه ما دوستانی داریم که چندین سال و حتی دهه از سن خودشون جوانتر به نظر می رسند. شما آرزوی نداشتید که چنین بودید؟


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: